Китай проявява интерес към купуването на шафранови луковици от България. Специалисти от Поднебесната империя канят председателят на Националната асоциация на производителите на шафран и шафранови продукти, кърджалиецът Хасан Тахиров, на обмяна на опит в най-престижния си аграрен университет Джъдзянг. Университетът е със световна известност заради своите иновации. Заедно с Тахиров в делегацията са включени професори от Аграрния университет в Пловдив. В Пловдив китайците имат логистичен център. Визитата ще се състои от 16 до 22 март т. г.
Китайците имат желание да инвестират в отглеждането на шафран в България в рамките на формата 16+1. Те го смятат за изключително подходяща култура за техните планински и полупланински райони, сподели за Кърджали бг вести Хасан Тахиров. Той подчерта, че отглеждането на шафранови луковици е изключително рентабилно за нашата страна, защото не е трудоемко и има бърза възвращаемост на вложените средства. Китайците проявяват интерес към закупуването на хиляди тонове луковици, което ще позволи коопериране на български земеделци и съживяване на дребните и средни земеделски стопанства у нас.
Контактът с университета Джъдзанг е установен от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа със седалище в София. Разработен е Генерален план за развитие на „Демонстрационна зона на сътрудничество в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа”.
Китайското правителство е заявило пред българското желание да закупува шафранови и хранителни продукти от нашата страна, сподели Хасан Тахиров.
Директорът на Центъра Васил Гелев сподели пред телевизия Bloomberg, че нашата страна е заинтересована от развитието на формата 16+1. За улеснения на контактите с китайски партньори е създадена електронна платформа. Китайски физически лица могат да закупуват земеделски продукти на стойност до 1 250 лева от български производители.
Китайски производители искат да закупуват български шафранови луковици. Те смятат, че почвено-климатичните условия в нашата страна за отглеждането им са много подходящи, сподели още Гелев. Той съобщи, че предстои визита на наша делегация през март в Китай. Ответната визита е през май.
Лично премиерът Борисов насърчавал развитието на връзките между двете страни в сферата на селското стопанство.
Георги Кулов