Седем от водещите световни икономики в Топ 10 към 2030 г. вероятно ще са нововъзникващи днес пазари, пише агенция Bloomberg, като цитира прогноза на мултинационалната компания за финансови и банкови услуги Standard Chartered.
Според нея Китай ще стане най-голямата световна икономика още до 2020 г., а Индия ще бъде по-силна икономически от САЩ. По същото време Индонезия ще влезе в Топ 5 на световните икономики.За Турция е отредена пета позиция по номинален Брутен вътрешен продукт на база паритет на покупателна способност към 2030 г.
Прогнозира се, че растежът за Индия ще се ускори до 7.8% до 2020 г., а този в Китай ще се забави до 5% до 2030 г., което отразява естественото забавяне предвид размера на икономиката.
Делът на Азия в световния БВП, който нарасна до 28% м.г. от 20% през 2010 г., вероятно ще достигне 35% до 2030 г.
Намаляващата инерция на реформите в развиващите се пазари се отразява на растежа на производителността, отбелязват анализаторите и посочват, че същевременно средната класа е в критична точка, защото по-голямата част от световното население ще влезе в тази икономическа категория до 2020 г. Ръстът ѝ, воден от урбанизацията и образованието, трябва да помогне в противодействието на ефекта от рязкото застаряване на населението в много икономики, включително Китай.
Кърджали бг вести