За магията на Родопите се носят безброй митове и легенди. Мистицизмът на планината се крие зад всяко ъгълче, минава през всяка полянка, за да се слее с въздуха и да поеме отново по пътя на загадъчния кръговрат.
Там Великият майстор така умело е вплел тайните на занаята си, че при срещата си с величествената планина на човек не му остава друго, освен да се диви мълчаливо. Във всеки стрък, във всяко кътче на Родопите мнозина откриват уют и спокойствие далеч от суетата на големия град. Едно малко бягство до сърцето на чудната планина е достатъчно, за да се полюлеем на магичната въртележка на природата.
Само на няколко километра от град Кърджали в прегръдката на Източните Родопи е сгушено едно малко селце. В Зимзелен хората сякаш са изтъкани от старите бабини истории. Животът в селото силно напомня на народна история. Ароматът на традиционни ястия и мирисът на топла печка сгряват сърцата на всеки, стъпил по тесните пътеки на селото. Там човек има чувството, че се пренася в самодивска приказка без край.
Сякаш за да потвърди този мистичен дух на мястото, съвсем близо до това чудно село се намира един природен феномен. Каменната сватба (или още Вкаменената сватба) е част от чудатите Кърджалийски пирамиди, за които се носят редица местни легенди.
Внушителната сцена от житейския път на двама влюбени стои неподвижно вече милиони години, посрещайки любопитните погледи на малки и големи. Науката твърди, че фигурите започват формирането си преди 40 милиона години. Причината за образуването им е резултат от вулканична дейност. А с времето природните стихии се погрижили на мястото да се извисят необикновените форми.
Учените смятат, че преди милиони години мястото е било дъно на море. Така художникът в лицето на природата е успял да извае редица интересни фигури, окичени с разноцветни одежди. Най-впечатляващи от тях са две 10-метрови скали, наподобяващи младоженци. Образите са застинали във вечна скална прегръдка.
Легендата разказва за млад и хубав момък. Юнакът се влюбил в красива девойка, която обаче била от съседното село. Поболяло се момчето от любовна мъка. Единственото, за което копнеел, е да бъде до избраницата на сърцето си.
След като бащата разбрал защо синът му линее, решил да откупи момичето с жълтици. Неслед дълго вдигнали голяма сватба. С пищно тържество сватбарите взели момата от семейството ѝ и се отправили към село Зимзелен.
Нагиздената девойка била най-отпред на празничното шествие. Лицето ѝ по традиция било забулено. В този миг задухал вятър и разместил воала на булката. Лицето на красивата невеста се открило в пълния си блясък. Веднъж зърнал тази хубост, в главата на занемелия свекър се породили нечисти мисли.
Вятърът обаче разбрал за помислите на бащата. Разфучала се халата в този миг. От яростната сила на въздуха булката се вкаменила. След нея застинал свекърът, както и всички гости. Жив останал само момъкът. Женихът заридал с горчиви сълзи и навел главата си в молитва към природните стихии. Вятърът изпълнил желанието на момчето и вкаменил и него.
Историята сочи, че сълзите, които в този миг изплакал женихът, се превърнали в езерце. Според местните тази малка локва и до днес стои до краката му.
Само една кратка разходка сред скалите дава воля на въображението и криле на свободния приключенски дух. Именно легенди като тази пазят магията на Родопите жива. Планината е пълна с безброй други интересни истории, но феноменът Каменната сватба определено успява да вземе дъха на всеки, посетил красивата местност.
novini.bg