Възможно ли е „Гражданската отговорност“ да стигне до 1000 лв.?

Може ли застраховката „Гражданска отговорност“ да скочи драстично? И колко ще получават близките на загиналите при катастрофи?

В неделя премиерът Борисов спря временно промените в Кодекса за застраховането, като разпореди на депутатите от ГЕРБ да не гласуват внесените от техния депутат Менда Стоянова текстове, за да се направи широко обществено обсъждане. Предложенията за промени се оказаха проблем. С текстовете се слага таван от 20 000 лв. обезщетение за най-близките роднини на загинал в катастрофа. Определя се и размер на обезщетението за по-широкия кръг роднини, като брат и сестра на жертвата.

Идеята за таван дойде след съдебно решение, с което се разшири броят на родствениците с право на обезщетение при загинал в катастрофа. Това увеличи исковете към застрахователите и техните разходи. Затова те повишиха цената на Гражданската отговорност и поискаха размерът на обезщетенията да бъде регламентиран. Срещу текстовете се отвори фронт заради упрека, че таван на обезщетението е като слагане на цена на живота. Решението на Борисов да спре временно промените, обаче, може да отвори нов фронт, от застрахователи , които настояват за тези ограничения. Обсъждането на темата ще се състои в четвъртък.

„Поздравявам г-жа Менда Стоянова за държавническото поведение. Към момента има над милион пенсионери, които имат собствени автомобили. Ако не се приемат тези промени в Кодекса на застраховането, ще трябва да заплатят една непосилна цена на застраховката „Гражданска отговорност“. Тя ще е около 1000лв.”, каза в студиото на „Здравей, България“ адвокатът Теодор Петров. Той допълни още, че предложените промени са направени на базата на най-добрите европейски практики.

„Намирам за спекулация това, което застрахователите навсякъде тръбят в медиите, а именно, че трябва да избираме или рязко да се вдигне цената на „Гражданската отговорност“, или рязко да се намалят обезщетенията за починали на пътя. Техният аргумент е въпросното тълкувателно решение на Върховния касационен съд, което те интерпретират неправилно. Самият съд казва, че такова обезщетение ще се присъжда само по изключение“, заяви адвокатът Деян Николов.

„За да се спре изтичането на национален капитал, е необходимо държавата да работи заедно с цялата строгост на закона. Този капитал се взима от гражданите, които ползват застрахователни услуги“, допълни още Теодор Петров. Той каза още, че в България плащаме една от най-ниските застрахователни премии, а същевременно обезщетенията са на изключително високо ниво.

Източник: http://nova.bg

Видеа по темата

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Гр
    гражданин
    8 0
    10:45, 5 ное 2018
    Ами ако гражданската скочи до 1000 лв. то тогава протестите за горивата ще спрат, тъй като хората с ниски доходи въобще няма да могат да карат.
  • 2
    12
    123
    3 0
    19:11, 5 ное 2018
    Пълни глупости говорят застрахователите.Защо на сила ни продават зелена карта? На малко автомобили е необходима защото пътуват само в страната а застрахователите казват че извън страната се плащали огромни суми и ги искат от всички.Правилно е да плаща този който пътува извън страната.Защо държавата не направи държавна компания да конкурира всички обирджииски чужди застраховотели?
Последни новини