Патриотите решават съдбата на Симеонов. Преглед на печата

Споровете около поисканата оставка на Валери Симеонов са водеща тема за вестниците във вторник.

"Премиерът Бойко Борисов коментира от ОАЕ, където е на посещение, напрежението около вицепремиера Валери Симеонов, чиято оставка бе поискана и от партия "Атака", начело с председателя й Волен Сидеров: "На пръв поглед поискването на оставка на Валери Симеонов от моя страна нарушава споразумението (б.р. - коалиционното). По простата причина, че Обединените патриоти взимат решения помежду си и ми изпращат, и се разбираме кой какъв да бъде в коалицията. Сиреч, без решение на Обединените патриоти това не мога да го направя. Аз мога да му поискам оставката, но това няма правна стойност в нашите взаимоотношения. И те (б.р. - "Атака"), въпреки че казват, че нямали политически искания или не търсели сваляне на правителството, всъщност с един подобен акт то ще падне. Защото в никаква друга конфигурация аз не виждам как ще се развие. И тук се надявам колегите от Обединените патриоти да решат помежду си взаимоотношенията си - видно е, че между Валери Симеонов и Волен Сидеров има огромно напрежение. Но в края на краищата когато са си слагали подписите са ги слагали като отговорни политици и сме се разбрали това да е за четири години." - в. "Сега".

"Ръководството на "Атака" сваля политическото си доверие от вицепремиера Валери Симеонов, обвиха от пресцентъра на партията. "Ръководството на "Атака" сваля политическото си доверие от вицепремиера Валери Симеонов заради недопустимите обиди към хора с увреждания. Ще настояваме да бъде предложен друг представител на Патриотите за вицепремиер", се посочва още в съобщението. По-рано председателят на парламентарната група на Обединени патриоти Волен Сидеров настоява за незабавно свикване на Коалиционния съвет (ГЕРБ-Обединени патриоти) до края на деня. "Настоявам за незабавно свикване на Коалиционния съвет (ГЕРБ-Обединени патриоти) до края на деня - 22 октомври 2018 г., на който да бъде разгледан въпросът с недопустимото поведение на Валери Симеонов и незабавната му оставка като вицепремиер". Това се посочва в изявление на председателя Сидеров, съобщиха от пресцентъра на партията. "В 21 век физическото отсъствие на премиера Бойко Борисов от страната не пречи да бъде осъществена конферентна връзка с него и той да участва в Коалиционния съвет, макар и от разстояние", смята Сидеров. Искането на Сидеров за свикване на Коалиционен съвет е изпратено до премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, до председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, до вицепремиера и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов и до вицепремиера и лидер на НФСБ Валери Симеонов. ВМРО ще представи позицията си за исканата оставка на вицепремиера Валери Симеонов на коалиционен съвет, насрочен за вторник следобед. Така коментира пред репортери във Велико Търново народният представител от ВМРО Милен Михов исканата от различни организации оставка на вицепремиера Валери Симеонов. Той подчерта, че разговорът между коалиционните партньори през медиите вреди на единството на коалицията. "Ние имаме какво да кажем, искаме да чуем много неща, но това ще стане там, където се решават нещата между легитимните ръководства на трите партии", отбеляза Михов и допълни, че това е причината да не изрази пред медиите и личното си мнение по въпроса. "Решението и становището на ВМРО ще бъдат търпеливо подготвени и категорично заявени", каза той. На журналистически въпрос за възможните варианти за развитие на ситуацията, той отговори, че в тази динамична среда вариантите излизат от политиката и здравия разум. "Свидетели сме на неочаквани решения и позиции, които не могат да бъдат прогнозирани", каза народният представител." - в. "Стандарт".

"Думите на Борисов са по-цинични и от тези на Симеонов - той избра властта и парите пред състраданието към болни деца и съпричастието към мъката на майките. Това написа лидерът на БСП Корнелия Нинова в профила си в социалната мрежа Фейсбук... "Думите на Борисов са по-цинични и от тези на Симеонов. Днес той заяви, че няма да поиска оставката му, защото ще падне правителството. Между състраданието към болни деца и съпричастието към мъката на майките, от една страна, и властта и парите - от друга, той избра властта и парите. По този начин той подкрепя казаното от вицепремиера. Всъщност казаното от Симеонов изкара на показ истинското лице на Борисов. За тези хора няма нищо свято - нито майчинството, нито болката на дете. За тях е важно само да са на власт и да си разпределят постове и поръчки. Премиерът отново погазва всякакви етични и конституционни правила, твърдейки, че ако не управлява той, ако президентът Радев направи служебен кабинет, ще последва хаос. Това е ред, установен от Конституцията и законите на страната, това е част от правовата държава. По-голям хаос от това, което сега прави Борисов, няма как да има." - в. "Труд".

"Валери Симеонов за пореден път намери здрав гръб лицето на работодателите. Двете страни - вицепремиер и бизнес, се разбраха по всички точки от законодателния план. И се оказа, че са на едно мнение. Фокусът от натиска на улицата не бил насочен в правилната посока, констатира Васил Велев от АИКБ. А тя била към икономически растеж, докато натискът бил за разпределяне на блага. Този уличен натиск, тези протести няма да ни доведат до добро, искаме стабилност на правителството, добави и шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. Бизнесът и Симеонов са единодушни и срещу въвеждането на квотите за хора с увреждания. Проблемът с тяхното интегриране не се решава чрез квоти и забрана за освобождаване, а чрез адаптиране на работната среда, добави Васил Велев. Глобата в проектозакона за хората с увреждания в размер на 30%, ако бизнесмен откаже да ги назначи, била един вид нов данък за бизнеса, недоволства капиталът. Ние срещнахме пълно разбиране с вицепремиера по всички въпроси и това не е случайно, добави Кирил Домусчиев, като изтъкна, че като човек от бизнеса той лесно разбирал проблема на бизнеса. А в тази къща, посочи той Министерския съвет, синдикатите само идвали да искат. Затова били вредни, повтори тезата с Домусчиев. Бизнесът и Симеонов са на едно мнение срещу повишаването на максималния осигурителен праг на 3000 лв., да не се отлага реформата в таксата за битовите отпадъци според "замърсителят плаща" и срещу продължаването на плащането на първите три дни от болничния..." - в. "Стандарт".

"Симеонов пред "24 часа": В мига, в който Каракачанов ми каже "Отивай си", напускам.  Ще си тръгна от правителството само ако моите коалиционни партньори в "Обединени патриоти" го поискат на заседанието на Съвета на коалицията - така, както са ме номинирали за заместник министър-председател. Това заяви пред "24 часа" вицепремиерът Валери Симеонов. Той изтъкна, че премиерът Бойко Борисов не може да му поиска оставката, защото на поста са го номинирали Волен Сидеров и Красимир Каракачанов, и технически само те могат да го махнат. И по-специално вторият - вечната синя каска, уточни Симеонов. В мига, в който военният министър му каже "Отивай си", вицепремиерът щях да се изнесе от правителството и да стане депутат. "Това е единствената причина, поради която може да си тръгна, и тя е политическа. Лична морална не чувствам, защото между "кресливи жени" и "уж болни деца" има 13 други думи", изтъкна Валери Симеонов.." - в. "24 часа".

Бюджетът на страната за идната година също е сред актуалните теми.

"България може да поеме нов дълг до 1 млрд. лв. като общият размер на държавния дълг е до 22 млрд. лв., предвижда проектозаконът за държавния бюджет през 2019 г., публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане. Максималният размер на новите държавни гаранции, които ще може да бъдат издадени през 2019 г., се предвижда да е до 215 млн. лв. За същата сума се предвижда Народното събрание да одобри гаранция за заем за строителството на газова връзка с Гърция. Бюджетът за 2019 г. е разчетен при реален ръст на БВП от 3.7%, средногодишна инфлация от 3 на сто, безработица от 4.8%. Прогнозите на кабинета са безработицата да продължи да намалява като достигне 4 на сто през 2021 г. Минималната работна заплата ще се увеличи от 510 на 560 лв. Министерството на финансите отчита, че заложеният за тази година бюджетен дефицит от 1% от БВП няма да бъде реализиран и бюджетът ще завърши с излишък от 0.5% от БВП. Въпреки това в средносрочната бюджетна прогноза и за догодина се залага дефицит от 0.5%, а за 2020 г. вече се предвижда балансирана бюджетна позиция. В проектобюджета за догодина министерството е предвидило приходи от 43.9 млрд. лв. (38.2% от БВП) при 39.2 млрд. (36.2%) за тази. Разходите нарастват от 38.6 млрд. лв. (35.7% от БВП) на 44.5 млрд. лв. (37.7%) През 2020 и 2021 г. се предвижда делът на приходите и разходите в БВП да намалява, но да нараства номинално, достигайки 47.6 млрд. лв. през 2021 г..." - в. "Дневник".

"Бюджет с рекордни показатели за 2019 г. предлага финансовият министър Владислав Горанов. Рекордите са няколко - по ниска инфлация от поне три години насам, по очакван дефицит, по исторически ниска безработица, по ръст на доходите и по краен БВП. Стоки и услуги за рекордните 116,4 млрд. лв. ще произведе догодина българската икономика. Макрорамката е разчетена при ръст на икономиката от 3,7%. Според доклада към бюджета този ръст ще бъде движен от увеличаването на публичните инвестиции и на публичното потребление. Средногодишната инфлация догодина ще бъде около 3%, като в края на годината ще се забави до 2,5%. Посочено, че компенсацията за един работещ догодина ще нарасне с 8,4%. Това означава, че вдигането на доходите ще е три пъти по-голямо от прогнозната инфлация. Идващата 2019 г. хазната ще приключи с минимален дефицит от 0,5%, е записано в проекта. Планът е през 2020 г. да имаме бюджет с нулев дефицит. Безработицата ще продължи да намалява и догодина ще падне до исторически ниски нива от 4,8%, сочи прогнозата, на която са основани разчетите за държавните финанси. Догодина в хазната трябва да влязат 47,6 млрд. лв. приходи. Разходите също ще растат - от 44,4 млрд.лв. през тази година до 47,6 млрд. лв. догодина. 5,6 млрд.лв. е планираният номинален ръст на приходите, като от тях двете приходни агенции- НАП и митници, трябва да съберат 3,4 млрд. лв. повече от тази година. От корпоративен данък трябва да дойдат допълнителни 201 млн. лв., от данък върху личните доходи - 251 млн. лв., от ДДС - 730 млн. лв. повече, а от акцизи - 130 млн. лв. Планира се увеличение и на неданъчните приходи. Заложено е те да са 1,9 млрд. лв., като този ресурс се очаква от Фонд "Сигурност на електроенергийната система", въвеждането на толтаксата, електронна винетка и концесията на летището в София. Увеличаване на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се на 560 лв., и на максималния от сегашните 2600 лв. до 3000 лв. е записан в плана за държавните финанси. И в бюджета за догодина, и в тригодишната прогноза до 2021 г., не е предвидено увеличаване на социалните и здравните вноски. За здраве ще продължим да внасяме 8% от доходите си. Пенсиите ще се вдигнат с 5,7% от 1 юли 2019 г. Таван за тях ще има и догодина, но в проекта за бюджет е предложено той да се вдигне от 910 лв. на 1200 лв. и да се отнася за всички, а не само за новоотпуснатите пенсии. В бюджета са планирани 1,5 млрд.лв. за тяхното изплащане. Минималната заплата ще се увеличи от 510 до 560 лв. догодина. Планът е тя да се вдигне до 610 лв. от 1 януари 2020 г. и на 650 лв. от 1 януари 2021 г. Бюджетът е предвидил пари за 10% ръст на всички бюджетни заплати. Условието е половината да се получава като твърда сума към сегашната заплата, а другата половина да се дава след атестиране. Ръстът на учителските заплати е 20%. Догодина финансовото министерство ще се приближи до изискването на НАТО България да отделя 2% от БВП за отбрана към 2024 г. За 2019 г. за сектора са предвидени 1, 58% от БВП или 1,839 млрд. лв..." - в. "24 часа".

"Проектобюджетът на Здравната каса за 2019 г. предвижда повече пари по почти всички направления. Догодина той ще се увеличи с около 490 млн. лв. Така ще надхвърли 4 млрд. лв. С 18 млн. е увеличен бюджетът за личните лекари. 28 млн. повече ще има за прегледи при специалисти и 7 млн. - за изследвания. Най-сериозно увеличение има в бюджета за болниците. Той е с почти 180 млн. лв. повече в сравнение с тази година. При лекарствата, където обикновено има най-голям преразход, увеличението е с над 117 млн. лв. Проектобюджетът предвижда също - над 100 млн. лв. повече за онколекарства за лечение в болница и още 14 милиона за домашно лечение. Парите за плащания към чужди здравни каси се увеличават с над 80 милиона. С тях ще се погасяват натрупаните през последните години дългове, заради които се създаде напрежение. От следващата година Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина преминават към Здравната каса. Целта е по-ефективно харчене на средствата. На фона на дебатите около новия здравен модел, проектобюджетът предвижда драстични промени още от следващата година. За да намалеят разходите на касата, се предлага: парламентът да дава съгласие за разкриване на нови болници. Сега това може да прави здравният министър. Болниците ще могат да сключват договори за нови дейности като скенер или ядреномагнитен резонанс например, само ако са в регион, в който няма такива. Разрешението ще дава Министерският съвет. Заложени са и мерки за намаляване на харчовете за медикаменти. Касата ще се договаря с производителите по нови правила. Ще може да плаща за лекарства, според ефекта от терапията. Ако пациент, с артрит например, се лекува с биотерапия и на пазара има три медикамента с едни и същи показания, касата ще избира най-евтиния. От следващата година болниците ще са длъжни да издават на пациентите бележка с похарченото за лечението им. Целта е да се види реално колко доплаща всеки пациент." - в. "Стандарт".

Вестниците проследяват и важните теми от Балканите.

"Министърът на вътрешните работи на Македония съобщи, че депутатите, гласували в подкрепа на споразумението с Гърция за промяна на името на страната, са под засилена полицейска защита. За това съобщи Нюз.бг., цитирайки АП. Министър Оливер Спасовски заяви, че всички 80 депутати, подкрепили началото на процеса по изменение на конституцията за приемане на името Република Северна Македония, получават допълнителна защита, след като няколко депутати и техните семейства са получили смъртни заплахи. Правителството на Македония успя миналия петък да получи квалифицирано мнозинство от две трети от 120-членния парламент на страната, за да промени конституцията. За това бяха нужни именно 80 гласа, като в подкрепа на промените в основния закон гласуваха и 8 депутати от опозицията. От опозиционната ВМРО-ДПМНЕ твърдят, че на най-малко трима депутати е предложен подкуп." - в. "Сега".

"Бившият хърватски премиер Иво Санадер бе осъден днес на две и половина години затвор за незаконно обогатяване по време на война, предаде "Танюг". Съдът призна Санадер за виновен за вземане на подкуп от австрийската банка "Хипо Алпе Адриа" по време на войната през 1995 г. В присъдата е посочено, че Санадер е злоупотребил със служебното си положение, за да получи незаконна печалба. Бившият премиер, който твърди, че делото е политически мотивирано, не бе задържан под стража и напусна съда, без да направи изявление. Неговият адвокат заяви, че той вече е прекарал по-дълъг от този период в ареста и ще обжалва, предаде "Ройтерс". При откриването на процеса Иво Санадер пледира невинен. Прокуратурата от своя страна заяви, че високото ниво на корупция по време на войната за независимост през 90-те години е поставила в опасност хърватската държава. Санадер, премиер на Хърватия от 2004 г. до 2009 г., е най-високопоставеният хърватски политик, съден за корупция. Неговата присъда за незаконно обогатяване по време на война е първата по рода си в историята на Хърватия. Срещу Санадер бяха повдигнати редица обвинения главно за корупция. След първите обвинения той избяга в Австрия, но бе арестуван от австрийските власти в края на 2010 г. и през юли 2011 г. бе екстрадиран в Хърватия. През 2014 г. той бе осъден за вземане на подкуп от няколко милиона евро от банката и от унгарската петролна компания МОЛ. Върховният съд обаче отмени присъдите по процедурни причини." - в. "Дневник".

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

Случаен виц

Последни новини