Овъглени трохи в древни пещи бяха определени от учените като най-ранните свидетелства за приготвянето на хляб, много преди появата на земеделието.
Останките, малки късчета с големина няколко милиметра, били открити от учените в Черната пустиня в Йордания.
Пещите били датирани от преди 14 000 години.
“Хлябът винаги се е възприемал като продукт на земеделските уседнали общества, но доказателствата от Йордания сочат, че той се е появил много преди отглеждането на растения - близо 3 000 години по-рано”, казва Тобиас Рихтер от Университета в Копенхаген.
Сред останките, екипът открил грудки от растение, следи от бобови растения и диворастящи зърнени растения като пшеница и ечемик, наред с 642 овъглени трохи.
Анализ на 24 от трохите разкрил, че се касае за хляб, приготвен най-вероятно от ечемик, лимец, пшеница или овес.
Част от трохите съдържали и съставки от други растения, най-вероятно морски болбосхьонус.
Нещо повече, анализите показали, че хлябът е бил направен от пресято брашно, а липсата на печка означава, че е бил опечен на жар или върху нагорещен камък.
Трохите най-вероятно са от безквасен плосък хляб.
Макар откритите трохи да са най-ранните известни ни хлебни остатъци, екипът твърди, че изделието може да се появило дори още по-рано.
Те посочват, че хранителните останки до голяма степен се пренебрегват от археолозите и следователно остават непроучени. Според тях е възможно зърнените продукти да датират от преди 25 000 години.
Според Рихтер е малко вероятно откритият в Йордания хляб да се е консумирал като основно ястие, защото събирането на зърната е била трудоемко начинание. Макар учените да предполагат, че хлябът е бил приготвен от ловци-събирачи за по-нататъшните им пътешествия, те откриват и доказателства, че изделието може да е било част от тържество или ритуал.
В пещта били открити кости от поне 12 газели, наред с други животни – водни птици и зайци. Всичко това подсказва, че храната може би е била поделена между по-голяма група хора.
Макар на екипа учени тепърва да им предстои да пресъздадат точната рецепта, те вече пробвали да приготвят хляб от морски болбосхьонус, за да добият представа какъв е бил вкусът на древния хляб.
“Беше малко солен, и вероятно не би допаднал на повечето хора днес”, казва Рихтер.
Източник: theguardian.com