От днес, 1 юни, влизат в сила допълнителни мита от 25% върху вноса на стомана и 10% върху вноса на алуминий в САЩ от Канада, Мексико и ЕС
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕС ще въведе ответни мита за вноса на някои стоки от САЩ. Той нарече американските мита "чист и откровен протекционизъм", като се закани, че "ние можем да направим точно същото, както и те".
В изявлението си той добавя, че според ЕС едностранното решение е в разрез с правилата на Световната търговска организация (СТО). Юнкер допълва, че проблемът е свързан със свръхпроизводството на метали, за което не е виновен ЕС.
Канада обяви, че от 1 юли ще наложи наказателни мита на стойност 12,8 милиарда щатски долара върху вноса на редица стоки от САЩ. Мярката ще важи, докато САЩ не отменят техните мита.
Финансовото министерство на Канада публикува на сайта си списък на американските стоки, които ще бъдат обложени. Сред тях фигурират уиски, кленов сироп и метални изделия (включително за железопътно предназначение), тръби и жици. Отава също въвежда две различни митнически тарифи - една от 25 процента, и друга от 10 процента. В първата, с по-високите мита, влизат главно промишлените стоки, а във втората - хранителни продукти, напитки и потребителски стоки. Мерките ще се прилагат само към стоки, произведени в САЩ.
Канадският премиер Джъстин Трюдо каза вчера, че е предлагал да отиде във Вашингтон тази седмица и да завърши предоговарянето на Североамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), но САЩ са поставили "абсолютно неприемливо" предварително условие за това. Отначало президентът Доналд Тръмп в телефонен разговор с него изглеждал склонен на компромис, но по-късно позвънил вицепрезидентът Майк Пенс, който казал, че среща с Тръмп е възможна само ако Отава се съгласи на неприемливата клауза в договора, и така всичко било провалено, макар че споразумението било близко.
"Можем само да се надяваме, че в един момент техният (на САЩ) здрав разум ще надделее. Но засега не виждаме никакъв признак за това от страна на американската администрация", подчерта Трюдо.
Френският президент Еманюел Макрон определи решението на САЩ да наложи мита върху вноса на метали от Европа като незаконно и погрешно и заяви, че то може да затвори вратата за други дискусии.
"Това решение е не само противозаконно, но и погрешно в много отношения", каза той и добави, САЩ реагират на глобалните дисбаланси чрез икономически и търговски национализъм". По думите на Макрон "икономическият национализъм води до война".
Президентът на Франция каза, че ще разговаря по-късно днес по телефона с Тръмп по тази тема.
Неговият икономически министър Брюно Льо Мер каза, че Франция отказва да преговаря със САЩ "под натиск".
Правителствата на Германия и Франция излязоха с обща декларация, в която подкрепиха предложените от ЕС контрамерки срещу американските мита и заявиха, че ще работят в тясно сътрудничество за тяхното прилагане.
"Днешната ситуация в световната търговия може да предизвика динамика на взаимни репресии, която да доведе до търговска война", предупреди днес генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Роберто Азеведо в интервю за френския делови вестник "Еко".
"Всички губят от една продължителна търговска война, и ние призоваваме страните да работят заедно за снижаване на търговските бариери и за разрешаване на разногласията в търговията, без да прибягват към крайни мерки", призова и говорителят на Международния валутен фонд (МВФ) Джери Райс.