Забравете безкрайните строителни обекти, години спестяване за жилище и недостъпни суми за преустройство. Такъв реалистичен сценарий по темата беше представен миналия месец по време на Миланската седмица на дизайна.
Една къща, която изглежда сякаш е паднала от небето между историческите сгради на Piazza Beccaria в Милано, всъщност изникна за около 48 часа в първите дни на седмицата на дизайна.
Проектът, наречен 3D Housing 05 (3D жилище 05), е прототип на къща, отпечатана на място с портативен робот и 3D принтер, първият по рода си в Европа. Той има за цел да покаже потенциалните революционни промени в архитектурата, строителството и изобщо начина на живот, които предстоят в обозримо близко бъдеще.
Прагматично, както изисква неговата професия, разказва Масимилиано Локатели, 51-годишен милански архитект, основател на студио CLS Architetti, но и дизайнер на интериора и автор на успешна колекция от домашни артикули, за смисъла и предимствата на проекта: "За пръв път в Италия и в Европа се изгражда къща, в която всички елементи са отпечатани в 3D. Това е експериментален проект, който открива нови перспективи. Технологията е класика на 3D принтирането - има принтер, който създава напластяващи се ивици от бетонен композит, които образуват стените и някои основни мебели..."
Обяснението продължава: 100 квадратни метра от сграда в суров вид ще струват между 8 и 10 хиляди евро. Това може напълно да революционизира пазара... Цветът на цимента може да варира по желание. Съществуващите в момента ограничения на архитектурата ще изчезнат.
© CLS Architett
За реализацията на проекта той събира заедно няколко компании - най-голямата инженерна Arup, Cybe – холандска компания, която доставя принтера, и Italcementi Heidelberg Cement Group, която предоставя материалите. Студенти от Колумбийския университет разработват и отпечатват своите прототипи на мебели и аксесоари на строителната площадка. След като машината е свършила работата си, от хората се изисква да завършат покрива, прозорците и вратите, за тях са и останали довършителни работи. Компанията се надява в бъдеще да автоматизира и тази част от процеса.
Проектът "3D жилище 05" изглежда значително по-голям и по-сложен от предишните къщи, изградени с метода на 3D-принтиране, които сме виждали. Състои се от дневна, спалня, кухня, баня и покрив-тераса. Прозорците са от месинг, както и облицовката на кухнята в индустриален стил – така те омекотяват необработените бетонови стени в по-голямата част от интериора. Ваната е изсечена от цял блок мрамор. Неравната текстура на бетона позволява прикрепването на пълзящи растения по външните стени на къщата чак до покрива, който може да се превърне в градина.
© CLS Architett
Кухнята
Структурно къщата е устойчива на земетресения, съдържа кухини, в които са разположени инсталациите и изолацията, и може да бъде разширявана на широчина и височина.
Проектът има слабо въздействие върху околната среда. Сградата се формова със специална смес от циментови прахове, агрегати и свързващи вещества и в бъдеще може да бъде разрушена, пулверизирана и реконструирана със същия материал.