Меморандум за сътрудничество за подготовката на кадри подписаха днес бизнесът и образованието в Хасково.
Седем от водещите предприятия в региона заявиха желанието си за общи действие с професионалните училища от Хасково и Димитровград, които имат обучителни направления в обсега на заявените от тях нужди на кадри. Подкрепата си за развитието на професионалното образование в област Хасково заявяват „Неохим” АД, „Каменица” АД, „Химмаш” АД, „Пим” ООД, „Донидо” АД, „Скаймонт” ООД, „Стимекс” ООД. Те подписаха Меморандум с Професионалната гимназия по механо и електротехника „Стойчо и Кица Марчеви” Хасково, Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров” Димитровград, Професионалната гимназия по селско стопанство и транспорт „Н. Й. Вапцаров” Хасково за обучението на кадри в направленията: машинен монтьор, електротехник, техник по автоматизация и машинен оператор.
Домакин на събитието беше областният управител Станислав Дечев, а на подписването на документа за сътрудничество присъстваха изпълняващата длъжността началник на Регионалното управление на образованието Христина Боева и шефът на Регионалната служба по заетостта Господин Господинов.
„Темата с образованието е важна, но важно е и бизнесът от Хасково да получава необходимото захранване с кадри, за да остане на работи на наша територия. Това, което се случва днес е било тема на разговор на много събития в Областната администрация, затова за мен е чест да съм съм домакин на днешното събитие.“, приветства инициативата областният управител на Хасково Станислав Дечев.
С разписването на документа фирмите се ангажираха да участват в осъвременяването на материалната база в училищата, да съдействат за осигуряването на необходимите специфични учебни помагала, както да дават възможност за провеждането на учебни практики в техните производствени бази по изброените в Меморандума професии.
„Дуалното обучение у нас трябва възможно най-бързо да залегне в образователна система и да навлезе колкото се може с по-бързи темпове. За нас-присъстващите от бизнеса днес бъдещето е развитието на технологиите и индустрията. Това, което смятаме, че трябва да се направи е да се върне фокуса върху професионалното образование-в машиностроенето, в електрониката, в големите индустриални производства, които все още съществуват в България.“ , отбеляза по време на срещата предс. на КРИБ за хасковски регион и директор „Управление и развитие на човешките ресурси" в „Неохим" Стефан Димитров, по чиято идея се случи подписването на Меморандума.
Бизнесът обаче обърна внимание към директорите ,че е необходимо и повишаване на квалификацията на преподавателите, които ще подготвят бъдещите кадри.„Преподавателите в тези гимназии трябва да се усъвършенстват, само така ще могат да подготвят кадри, които да отговорят на стандартите, да боравят с новите технологии. Ние ще подпомагаме и този процес.“, посочи изпълнителният директор на „Неохим“ Димитър Димитров.
От своя страна директорите на училищата коментираха, че най-големият проблем, който срещат при новият набор на ученици е липсата на мотивация у техните родители, а и в много случаи и на децата да влизат в професионалната образователна система, повечето предпочитат езиковите и математическите гимназии. „ Трябва да се засили работата с родителите в посока ранна презентация на възможностите за професии, които се предлагат в обучителната система в региона“, посочи Румяна Монева, директор на димитровградската професионална гимназия.
„Много добро е това начинание с подписването на Меморандума, но ние приемаме този документ и като голямо предизвикателство. Знаем къде са тесните места при решаването на проблема във връзка с мотивацията и с начина на набор на нашите ученици, затова искаме да те да получават качествено образование, но след това е важно и реализацията им да е видима“, посочи директорът на ПГМИ Георги Славов.
Директорът на „ Химмаш“ Мария Ибришимова пък насочи вниманието към демографската криза през последните години и все повече намаляващият брой на децата в училищата. Според нея това трябва да се има предвид и да води към прекрояване на броя на училищата, както и да е в полза на паралелките с професии срещу тези в езиковите и математическите гимназии.
„Ние от бизнеса винаги сме смятали, че държавата трябва да е сигурна в нас, да ни има доверие. Готови сме да осигурим средствата за модернизация на подписалите Меморандума професионални гимназии, но се надяваме и че държавата ще поеме своя ангажимент в този процес“, обърна се към шефът на РУО Христина Боева Стефан Димитров.
Темата отново отключи дискусия за мотивацията и за необходимостта за държавен механизъм, който да регулира приема в професионалните и профилираните училища. Началникът на Образованието в Хасково Христина Боева по този повод напомни, че правителството и в частност Образователното министерство има постъпки в тази посока и не веднаж вече е обявявано, че на гимназиите, които предлагат професионално обучение ще се гледа приоритетно. „Готови сме да съдействаме и ние и за повишаване на квалификацията на учителите и за по-доброто качеството на образованието, което учениците ще получават“, посочи тя.
Шефът на Регионалната служба по заетостта Господин Господинов цитира данни по време на срещата от статистиката на ръководената от него служба, които изпълниха със съдържание насоката на действие на Меморандума именно към професиите, залегнали за сътрудничество в него. Според нея най-много заявки в региона от работодатели има именно към тези професии от години наред.
Въпреки това от бизнеса отново предупредиха, че ако гимназиите не успеят да подготвят добре квалифицирани кадри, които да отговорят на нуждите на пазара на труда в региона, ще се наложи фирмите да създават свои обучителни центрове.
„Най-лесно е бизнесът да се премести там, където се развиват регионите. Обединяваме се днес обаче именно за да подпомогнем професионалното обучение, тъй като смятаме, че нашето място е тук-в Хасковска област.“, каза още Стефан Димитров, преди присъстващите да сложат парафите си под документа за сътрудничество.
Пожеланието на финала между бизнеса и образованието беше да успеят да доведат нивото на професионалното образование до там, че след пет години професии като шлосер да върнат престижа си и хората, които ги упражняват да са горди с познанията и уменията си.
Красимира Славова
Чобанина
Кнанския Маймун
Чобанина
Роса
Чобанина
Николова
Чобанина
Смешни работи
Смешни работи
Разума
Шлосер Стругаров
Чобанина
мастикаджия
Чобанина
НАБОРА
мастикаджия
Читател
Чобанина
до чобаните и козарите от хасково
Кнанския Маймун
Не е смешно - Кво разбират тъпите Мутри от Инженерство ?
Отделно че тъпите Ганчовци не знаят и чужди езици ??? ...
Тия хора са Гавра с Инженерните науки :))
...
Ще Кажете "Я па тоя Кенански Маймун" ...
Да Маймун съм , Кенански Маймун , ама в Американски зоопарк - това е ключа за бараката - затова знам какво казвам :)
Чобанина
БАЙ ОНЗИ
Чобанина
Тракиец
1112