Световната банка ще спре да финансира след 2019 г. проекти, свързани с проучване и добив на петрол и газ, с изключение на някои проекти в най-бедните страни при изключителни обстоятелства. Това съобщи днес финансовата институция в комюнике, разпространено във връзка с климатични форум в Париж, който се провежда в момента.
Банката иска да пригоди финансирането, което отпуска на държавите, към целите на Парижкото споразумение за климата . Все повече финансови институции изразяват готовност да спрат финансирането на най-замърсяващия енергиен източник - въглищата. Световната банка е първата международна финансова институция, която поема такъв ангажимент по отношение на разработката и добива на петрол и газ.
От 2018 г. институцията ще публикува ежегодно обема на парниковите емисии от финансираните от нея проекти в най-замърсяващите сектори като енергетиката, се казва в съобщението.
Банката отбелязва, че при някои извънредни обстоятелства може да продължи да финансира газови проекти в най-бедните страни с цел осигуряване на достъп до енергия, но при условие че това не противоречи на ангажиментите на съответната страна в рамките на подписаното през 2015 година в Париж споразумение за климата.
През 2016 г. Световната банка е финансирала петролния и газовия сектор с близо 1,6 милиарда долара, или по-малко от 5 на сто от общата стойност на отпуснатите от нея финанси за тази година.
Съобщението съвпада със срещата в Париж, организиерана от френския президент Еманюел Макрон с десетки световни лидери и директори на компании. Макрон предупреди участниците, че битката срещу климата изглежда изгубена и е време да се действа.