- Госпожо Петрова, какво трябва да се промени, за да изглеждат гробищните паркове в Хасково като тези в Европа, красиви, зелени и подредени?
- Много неща трябва да се променят – и законодателство, и отношение на местна власт, и не на последно място манталитетът на хората. Първо общината би следвало да наеме фирма, която да изгради такъв парк – с алеите, с оградените парцели, с чешмите и пейките. Това е публична общинска собственост, на нас е възложено само управлението и подръжката й. Пуснала съм докладна записка до общината поне да се асфалтират алеите. “Обреден дом” няма никаква възможност за такива капиталови разходи.
- Как така, нали се плаща за всяко гробищно място?
- Тези пари отиват в общината. Хората мислят, че тези средства остават при нас, но не е така. Собствеността е общинска и таксите отиват в общинския бюджет. Това са над 20 000 лева годишно.
При нас остават парите от погребенията и услугите, също и таксите за подръжка на отделни гробове, но те не са много, няколко десетки. Имаме такава услуга, много хора, живеещи в чужбина, се възползват – превеждат таксата, ние почистваме, снимаме и изпращаме снимката да види клиентът какво е свършено.
- Но някои от алеите, особено във вътрешността, са непроходими.
- По-старите гробове са разполагани без всякакъв ред, много често буквално долепени един до друг. Там на практика няма алеи, не може нито да се окоси, нито дори да се мине. Ние не смеем да пипаме самия гроб, защото много хора предпочитат определен вид озеленяване, дадени видове цветя, всеки има някакви предпочитания. Но има хора, което с години не идват, местата са занемарени. То се вижда, понякога са един до друг – едното почистено и подредено, другото буренясало.
- Но хора се оплакват точно от буренясали и непроходими алеи. Колко хора всъщност се грижат за почистването?
- Трима са на щат за трите парка, те са и пазачи. Имайте предвид, че става дума за над 320 дка. От началото на април наемаме още поне петима – да косят, да чистят. Пръскаме и с "Раундъп". Работят до края на ноември, началото на декември, И те не стигат. Днес например имаме пет погребения, четирите от които са с носачи – трябва да пратя четирима души да носят ковчега и денят им на практика е запълнен.
-Защо не вземате по някоя програма, например за временната заетост, държавата им плаща, а хората работят при вас?
- Защото нямаме право да кандидатстваме по тази програма, само общините могат. Обсъждали сме този въпрос и в Националното сдружение на обредните домове, на което съм председател.
- Защо в такъв случай не поискате хора от общината?
- Много пъти съм искала. Отговарят, че нямат. Преди време от “Екопрогрес” редовно изпращаха хора, с косачки. Седмица преди Задушница правехме масирано почистване, но сега по някаква причина не е така. Много работа ли имат, не знам, но и на тях не им достигат хора.
- През зимата ви глобиха за непочистения сняг.
- Направо не ми се говори за това. Същия ден строших телефона на “Екопрогрес” да моля за снегорин. Как се чистят 320 декара от снега на ръка? Става само с машини.
- Като стана дума за Задушница, тази година хора се оплакаха, че не е имало вода в чешмите.
- Чешмите са към различни водопроводи. Тази до Ритуалната зала например имаше, без вода бяха двете чешми навътре. Когато разбрах, веднага се обадих във ВиК да пратят водоноска. Но си отнесох обидите от хората.
- Увеличавате площта на парка до старото Пловдивско шосе.
- В парка в Кенана вече няма места, също и в Македонски квартал. Почти всички погребения вече се извършат тук, на другите две места само за хора, които вече имат парцели.
- Явно погребалната дейност ще става все по-печеливш бизнес?
- Не е така. Не наблюдавам увеличаване на погребенията. От доста години това е почти постоянна величина.
- А погребенията за бедни, така наречените социални?
- И при тях не се наблюдава увеличение, по едно-две на месец, понякога изобщо няма. Известният сериен убиец Недялко Момата например така го погребахме. Обадиха се от затвора, че постоянният му адрес е в Хасково и трябва да бъде погребан тук. Но от затвора го докараха с ковчег и всичко останало.
- А по-богатите хора, те с претенции ли са?
- По мои наблюдения по-бедните и скромни хора правят по-сносни погребения за близките си. Колкото и странно да звучи, по-заможните се стискат и искат да минат по-тънко. Няма как да споменавам имена, но това не престава да ме учудва.
- В сайта на общината има секции за всички общински фирми, включително за “Обредния дом”. Някои дружества са ги попълнили с данни и информация, но вашият е празен.
- Да, така е, защото вече предлагаме нова услуга – кетъринг. Искахме да я включим в списъка и в най-скоро време всички данни ще са на сайта – с ценоразпис за всичко. Купили сме и монитори – един за входа на “Обреден дом” и един за самия гробищен прак, където също ще са изписани цените на всички услуги, които предлагаме.
Интервю на Тодор Кръшков
някой
посетител
тт
eee
мастикаджия
VVV
Митко Андреев ликвидатор специалист
тт
ММ
Т. Георгиев
Verato
патил