От първи юли цената на топлинната енергия на практика ще се запази, тя ще се промени само в рамките на плюс минус - 0,5-0,7 процента.
Това обяви Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/, цитиран от БТА. Той се включи в работата на конференцията "Превенция на проблемните плащания в ютилити сектора".
Поскъпване ще има само в топлофикациите, които работят на въглища, но там цената на енергията не беше повишавана. Цената на топлоенергията обикновено се взема за срок от една година. По-чести промени в цената на топлоенергията, може да има само при резки промени на цените на енергоносителите - към момента не считам, че цената на природния газ ще върви нагоре, напротив, има слабо понижение, допълни той.
Днес в КЕВР имаше обществено обсъждане на цените на ел.енергията с присъствие на всички дружества от сектора. Както можеше да се очаква всички те са крайно недоволни от доклада на КЕВР, в който повишението на цените на електроенергията за битови нужди е средно 1,38 процента. Имаше предложения за повишения с шест, с осем процента, дори повече, каза Иван Иванов.
От КЕВР предлагат повишение при цената за ЧЕЗ с 1.99%, при ЕВН с 1.50%, а при Енерго Про с 0.22%.
На закрито заседание КЕВР ще приеме предложение за повишение на цените на тока. Този проект ще бъде подложен на 13 юни на обществено обсъждане. В рамките на две седмици след това ще постъпят писмени становища от всички заинтересовани лица. На 30 юни, на закрито заседание, КЕВР ще излезе с окончателно решение за цената на тока, природния газ и на топлинната енергия, каза Иванов.
В същото време от ЧЕЗ възроптаха срещу намаляване на дела им в крайната цена на тока.
Намаляване на дела на "ЧЕЗ- България" в крайната цена на електроенергията ще ограничи възможностите за инвестиции в мрежата до нормативно определения минимум, пише в изявление на ръководството на компанията. Докладът на КЕВР по ценовите предложения от 31 май предвижда намаляване на дела на ЧЕЗ в крайната цена на електроенергията.
На 100 лева сметка за ток за клиентите на ЧЕЗ на регулиран пазар, за ЧЕЗ остават едва 8.41 лева. Останалата сума се разпределя между НЕК/ЕСО/производители (74.92 лв.) и Националната агенция по приходите (16.67 лв.), припомнят от фирмата.
"ЧЕЗ Електро" и "ЧЕЗ Разпределение" са публични дружества, в които 33 на сто са собственост на големи, български пенсионни фондове и индивидуални инвеститори. От подобно негативно решение ще бъдат нарушени интересите на всички акционери и клиентите на компаниите, пише в компанията, мажоритарен собственик "ЧЕЗ - България".