Лавина от далавери в НАП

Степан Хиндлиян

Сигналите за нередности в Националната агенция по приходите (НАП) и констатираните схеми за източване на ДДС са се разраствали лавинообразно в последните месеци на разследването. В седем териториални дирекции на НАП е установено "разпъването на чадър" над определени фирми, ощетявали държавната хазна с милиони левове. Някои от фирмите са свързани директно с БСП и ДПС, а други – с много близък човек до подалата преди ден оставка шефка на НАП Мария Мургина. Това научи Mediapool в петък от отлично осведомени източници.

Разследващите са установили, че системата за управление на приходите в НАП е пълен крах. За нея са похарчени над 30 милиона долара, но тя е напълно несъвместима с българските условия и законодателство.

Софтуерът е на южноафриканския клон на френската фирма "Бул" и освен в България, с него се е работило в Ботсвана, Зимбабве и Саудитска Арабия. Освен, че са похарчени маса пари за софтуера, служители на НАП многократно са командировани в Ботсвана за обмяна на опит и обучения.

От НОИ са изпращани редовно писма до НАП с настояването системата да бъде адаптирана, тъй като е имало разминаване в подаваните данни за осигурени лица и фирми. Разследващите са се натъкнали на стотици хиляди грешки в данните. Смята се, че броят им е между 500 хиляди и един милион.

Странен е и фактът, че от около 31 милиона евро, отпуснати на НАП за сградата на "Цариградско шосе", 26 милиона са похарчени за консултанти, проекти и проучвания. Сградата обаче е в плачевно състояние от години и по нея не е направено нищо. В края на януари НАП реши за втори път, че ще търси нов изпълнител за довършване на строежа й.

Обръчи и олигарси

Разследването е стигнало до факти и доказателства, че Мария Мургина е "разпъвала чадър" над определени фирми, които са избягвали плащането на данъци, и е притискала други физически и юридически лица да плащат данък, който по закон не дължат.

Областният координатор на ДПС в Силистра Гюнай Сефер например се е ползвал с протекции от най-високо ниво в НАП. Уволнената териториална шефка на данъчните в града Милена Цолчовска с напълно редовен ревизионен акт е задължила фирмата му "Булмекс" ЕООД да плати задължения за 780 000 лв. Дължимата сума обаче не е постъпила в бюджета, фирмата е продадена на турското дружество "Гелик", а Цолчовска получава редица заплахи и е уволнена.

Висшият партиец неколкократно обвинява данъчния служител, че "преднамерено" прави ревизии на фирми, свързани с него и ДПС. В сигнали до ръководството на НАП Цолчовска твърди, че има данни за източване на ДДС на фирми от "обръча" за около един милион лева. В резултат на това тя получава редица заплахи от Сефер, който в прав текст й заявява, че той определя административните назначения в цяла Силистра.

За неплатените данъци е заведено дознание в областната дирекция на полицията в Силистра през 2006 г., но по него нищо не е работено.

След като възниква конфликтът между човека на Доган и висшата данъчна служителка, тя е повикана в София в кабинета на Мургина. Шефката на НАП казва на Цолчовска, че "не е харесвана от политическите сили" и й предлага да подаде оставка, за да бъде преназначена във Варна. Цолчовска обаче напуска данъчната администрация.

В коментар за случая в Силистра, в петък бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев, който подаде оставка именно заради несъгласието си с водената приходна политика, заяви, че е поискал инспекторатът на Министерството на финансите да направи проверка в звеното на НАП в дунавския град, но министър Орешарски отказал да разпише командировъчните.

Поради "липса на качества" е уволнен териториалният директор на НАП в Бургас Недялко Киров, въпреки че е отчел преизпълнение на приходите с над 80 милиона лева до август миналата година, когато се разделя с поста си. Тогава той не изключи възможността уволнението му да е свързано и с ревизията на футболния бос Христо Порточанов, която установи 1.2 млн. лв. неплатени данъци.

От друга страна, информация на Mediapool сочи, че Порточанов е бил притиснат от Мургина да плати около 150 000 лева данъци върху акции, които той е дарил на сина си. По закон обаче при даряване данъци не се дължат.

Освен това в източването на ДДС в Бургас са замесени големи туристически босове, повечето от които са свързани с "Позитано".

Според неофициална информация разследването е събрало достатъчно данни за източването на ДДС от фирми, свързани с едрия бизнесмен и член на Националния съвет на БСП Георги Гергов. Срещу него сигнал в прокуратурата преди време изпрати независимият депутат Яне Янев.

Източването на бюджета е ставало със съдействието на териториалния директор на НАП в Пловдив Георги Търновалийски, който е бивш счетоводител на особено близкия да президента Първанов бизнесмен, твърдят източници на Mediapool. Между другото жена с фамилията Търновалийска е в управителния съвет на "Международен панаир Пловдив", в който фирма на Гергов в съдружие с пловдивската община вече е мажоритарен собственик.

"Семейният" бизнес

Преди ден медиите съобщиха, че Мария Мургина си отива от поста заради разкрити схеми за източване на ДДС, в които е участвал дори и бизнесмен, с когото тя живее на съпружески начала. Става въпрос за Владислав Христов и фирмите му "Рокон Трейд" и "Рокон – Изследователски център" АД, научи Mediapool.

Не е ясно защо тези фирми са включени в Офис "Средни данъкоплатци" в НАП вместо в "Големи данъкоплатци". В "Средни данъкоплатци" фигурират и единадесет големи дружества, сред които и "Стил Комодис" на бившия собственик на "Кремиковци" Валентин Захариев. Няма обяснение също защо в същия офис са включени и 64 посолства.

Според информация на Mediapool Мургина е заобиколила и конкурса при назначаването на началник на Офис "Средни данъкоплатци", който е оглавен от лице, което не е участвало процедурата по подбор на кадри.

Делото

Разследването на далаверите в НАП се води от есента на миналата година. Прокуратурата вече образува досъдебно производство срещу неизвестни длъжностни лица от НАП за престъпление по служба. Източници на Mediapool отрекоха информациите, че се подготвял ареста на Мургина, който бил осуетен от висш прокурор.

Разследващите твърдят, че са искали да избегнат всякаква показност с евентуалното й задържане.

Факт е обаче, че прокуратурата в лицето на Маргарита Немска, която наблюдава делото, е имала готовност да предяви обвинение за престъпление по служба директно на Мургина, но е взето решение да й се даде възможност да се защити.

На практика Мургина е уволнена още на 4 февруари, когато й се отрязва достъпът до класифицирана информация, но до 12 февруари тя е ходила на работа, което може и да затрудни разследването.

Това дело ще бъде знаково и ще покаже волята на държавата за борба срещу престъпленията на т. нар. "бели якички", казаха разследващи пред Mediapool. Те твърдят, че имат воля да си свършат работата докрай.

Не е ясно докъде ще стигне това амбициозно начинание, като се имат предвид мощните бизнес лобита, чиито интереси са засегнати, а също и на политическите им покровители, които силно се нуждаят от кеш преди изборите, а и от неопетнена репутация, за да се борят за нов управленски мандат.




--------------------------------------------------------------------------------
Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини