Служебният регионален министър разпореди на АПИ до 14 часа днес да бъдат предложени варианти за спешно възстановяване на движението през тунел "Ечемишка".
Тунелът на АМ "Хемус" бе затворен, след като в неделя 64-годишната Елена Горанова загина на място при инцидент. Тя пътувала с брат си, когато корозирал панел пада върху колата им. Аутопсията показа, че ламарина от падналата лампа е пробила черепа на пенсионерката.
Заради инцидента до момента движението по магистралата в района е напълно спряно и се минава по обходни маршрути.
Днес министър Спас Попниколов е изискал двупосочното движение в лявата тръба на тунел "Ечемишка" да бъде възстановено при осигурени безопасни условия за движение на моторни превозни средства, съобщиха от пресцентъра на МРРБ.
За целта Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да мобилизира целия си инженерен и административен ресурс и капацитет.
Шефът на АПИ Дончо Атанасов вече назначи комисия, която да изследва металните конструкции на осветителните тела в тунела. В нея са привлечени и външни експерти по метални конструкции, които ще осигурят и независим поглед върху експертизата.
В понеделник към 9 ч. те започнаха работа, очаква се проучванията им да продължат и във вторник. Експертите ще трябва да предложат мерки, за да бъде преминаването през тръбата безопасно, предаде "24 часа".
Според шефа на дирекция “Поддържане на пътната инфраструктура” в АПИ Георги Златев колкото и скоростни да бъдат ремонтите, които ще предпише комисията, ще отнемат между 7 и 10 дни.
“Няма да си позволим лукса да допуснем застрашаването на човешки живот”, каза още Златев.
Вчера шофьорът на лекия автомобил, върху който падна осветително тяло в тунел "Ечемишка" - Николай Николов, заяви, че ще съди АПИ за смъртта на 64-годишната си сестра Елена. Според него обаче, виновни едва ли ще бъдат намерени.
Същевременно в личния си профил във Фейсбук бившият министър на регионалното развитие Лиляна Павлова коментира, че нещастният случай в тунел "Ечемишка" отново поставя темата за инвестициите в пътната ни инфраструктура.
"Много пъти съм казвала, че тя е в тежко състояние, а за да бъдат ремонтирани направените преди 30-40-50 години основни пътища и съоръжения, са необходими няколко милиарда лева. Такъв ресурс е невъзможно да бъде отделен в рамките на година, две или три. Много пъти през изминалите години заедно с ремонта или рехабилитацията на пътни отсечки, тунели и виадукти коректно сме предоставяли информация кога са построени и кога е бил последният им ремонт.
За съжаление, годините на експлоатация без ремонт обикновено са били двуцифрено число – 20-30-40 г. Именно заради незадоволителното състояние на съоръженията още първият кабинет Борисов отдели средства за ремонт на най-належащите обекти. Тази политика беше изведена до приоритет и в работата на кабинета Борисов 2", пише Павлова.