Има разнобой сред работодателските организации относно новия закон за концесиите и ветото, което му наложи президентът Румен Радев.
Преди дни държавният глава върна Закона за концесиите, който бе приет в последния ден на стария парламент.
Според лидера на КРИБ Кирил Домусчиев новият закон не може да се счита за приватизация, тъй като собствеността остава държавна и има съответния контрол.
Другите работодателски организации обаче смятат, че новият закон поражда корупция.
"Има и закон за публично-частното партньорство. Новият закон обединяваше двата закона", заяви пред Нова телевизия Домусчиев.
Той даде и пример със строежи на големи инфраструктурни проекти.
„Не виждам с какви средства държавата би построила тунел под Шипка, който е необходим. Докато, ако се появи един концесионер, който е готов да го построи под формата на публично частно партньорство, не виждам никакъв проблем, стига да имаме подходящия закон, който да гарантира на този инвеститор, че ще си върне инвестицията”, заяви Домусчиев.
По повод мнението на Божидар Данев от Българска стопанска камара, който смята, че новият закон отваря вратата за корупция, председателят на КРИБ коментира:
"Не ми се влиза в дълги коментари каква е причината специално Божидар Данев да критикува концесията. Не виждам никакъв проблем и нашите експерти не виждат. След всяко вето трябва да излязат мотиви, чакаме ги”, заяви Домусчиев.
Според него президентът е подведен и липсата на експертност е една от причините, тъй като кабинетът му е от скоро.
При него са ходили синдикати и неправителствени организации и всеки един, който е против си е изказал там мнението. Не бяха поканени най-заинтересованите - работодателите", каза Домусчиев и добави, че „приказките за безкрайност на концесиите са пълна глупости”:
Според Домусчиев няма проблем, че концесията се дава и за повече от 35 г., тъй като те трябва да бъдат удължени от парламента.
"Това трябва да стане не с решение на един човек, министър или кмет. Трябва да мине през съответните обсъждания", допълни той.