Докладът на ЕК е обективен - критиките са насочени към корупцията по ниските и високите етажи на властта, заяви правосъдният министър в оставка.
Екатерина Захариева даде пресконференция, след като от Брюксел обявиха поредната си оценка за напредъка на България и поставиха 17 условия, за да отпадне наблюдението.
По думите й по всеки един от показателите, които са 6, са отбелязани точно и ясно конкретно разписани стъпки, които българските институции отговорни за съдебната реформа следва да изпълнят.
„Ако се предприемат, наблюдението ще приключи. Подкрепя се и това, че България поиска през миналата година и беше извършен независимият анализ на прокуратурата в България. Има конкретни мерки и отчетен съществен напредък за борбата с организираната престъпност. Остават няколко стъпки по отношение на законодателната дейност", каза още Захариева, цитирана от "Фокус".
Тя уточни, че има препоръки и към ВСС, които счита, че са важни и изцяло ги подкрепя - те са свързани с прилагането на закона. Според нея ЕК очаква от ВСС приложение на практика.
„Обръща се специално внимание на избора на ВСС, като те правят връзка с позитивното изменение в Конституцията – много по-голямата прозрачност при избора“, добави министърът в оставка.
Според нея това наистина е обективен доклад.
„Не искаме отново реформата да спре или да даде заден ход. Промяната на политическа обстановка не би следвало да води към промяна на стратегиите“, подчерта министърът в оставка.
Захариева благодари на ЕК, че са отчели плюсовете на правителството и усилията за изпълнението на стратегията за съдебната реформа.
"Реформата е показала наистина много добри темпове през последните две години. Има констатации, че реформата е имала различни темпове на развитие. В доклада се споменават като позитивни 2012 г.,2015 г. и 2016 г. Самият зам.-председател на ЕК отбеляза, че през последните 10 години България е постигнала значителен напредък по изпълнение на реформите“, добави тя.
Кунева видя добра новина
Препоръките в доклада на ЕК са съвсем конкретни и това е добра новина, но и много силен знак за пълна национална мобилизация, коментира пък вицепреимерът и министър на образованието в оставка Меглена Кунева.
По думите й докладът е в полза на българското общество, но е време да достигнем до степен на зрялост, в която независимо дали го има този механизъм, ние да искаме да бъдем една добре функционираща държава с върховенство на закона.
„Това са очакванията. Нямаме основания този път да кажем, че докладът поставя движещи се цели пред нас и всяка година отдалечава и отдалечава целите. Идеята, че ще продължим да бъдем насочвани от ЕК и старините-членки и ще ни ни дават на всеки няколко месеца предписания какво да правим, не е вярна – това е наша национална задача“, коментира още тя.