Фалшивите сигнали на телефон 112 за софийска област са намалели почти двойно. За изминалата година те са спаднали до 2.6% от всички сигнали, а предходната година са били 4.5%. Това заяви пред БНТ директорът на столичната Бърза помощ Георги Гелев.
По думите му своеобразния пик на този проблем е бил в периода, в който са работили едновременно спешният телефон 112 и старият телефон на Бърза помощ – 150.
"Тогава най-често пияни младежи се обаждаха и на двата номера, за да видят коя линейка ще дойде първа", уточни Гелев.
Той добави, че сред диспечерите има медицински сестри, които работят това от над 25 години. Те вече имали много опит и в някои от случаите можели да разпознаят кога един сигнал е фалшив. Директорът на столичната Бърза помощ каза още, че се работи в посока не медицински сестри да приемат обажданията, а парамедици.
Гелев заяви, че за софийска област има 13 високопроходими линейки, както и джип, който е пригоден за линейка. Това се налагало, тъй като голяма част от областта е планинска.
Освен това вече имало и специален екип, разположен в Боровец, който е подготвен да реагира при терористична атака. Задълженията му са да окаже първа помощ при атентат, докато на място пристигнат останалите линейки от региона.
112
Не бива шеги с тези работи