ГЕРБ протегна ръка към РБ и ПФ за коалиция след изборите

Въпреки че ГЕРБ отказа да застане зад правителството на патриотите или на реформаторите в рамките на това Народно събрание, шефът на депутатите на партията на Бойко Борисов Цветан Цветанов декларира, че в следващия парламент могат отново да бъдат заедно.

"Коалиционните партньори от това правителство биха могли да намерят допирни точки и отново да работят заедно в следващия парламент за формиране на мнозинство", коментира той пред "Фокус".

Според него трите формации отново могат да формират парламентарно мнозинство, което да излъчи правителство, за да продължат с мерките за икономическия ръст, регистриран 2016 година.

"Той е на годишна база около 3,1%. В първата тройка сме на държавите от ЕС", похвали се Цветанов.

ГЕРБ ще бъде основният двигател за политиките, които ще се правят в следващия парламент, зарече се той.

Вторият в ГЕРБ се надява и на силно представяне на предстоящия предсрочен вот.

"През 2015 година на тясно партийния вот за общинските листи ГЕРБ имаше 890 хиляди гласа, което означава, че в общи линии сме се доближили до нивата от тясно партийния вот от 2015 година, а на втори тур получихме подкрепа от 1,256 млн., което за мен е една цел, която трябва да се търси като резултат на следващите парламентарни избори. Мога да споделя, че 2013 година, 2014 година ГЕРБ получаваше около 1 070 000 – 1 080 000 гласа, което ще ни даде възможност да бъдем първа политическа сила", каза още Цветанов.

Според него промените в изборните правила няма как да се случат в рамките на оставащите седмици от работата на този парламент, въпреки че резултатите от референдума показаха, че българите искат да се въведе мажоритарна система.

"Когато през май се обсъждаха промените в изборното законодателство, ГЕРБ дискутираше с парламентарните групи да внесем за разглеждане смесена избирателна система и по-специално - модела, приет в Германия. По този начин има пропорционална листа, но същевременно има и мажоритарна листа, което дава добра възможност на избирателите да избират най-достойните и са в полза на правенето на политики в полза на обществото. От тази гледна точка ние бихме се съгласили на смесена система, но, все пак, на първо място трябва да бъде желанието на над 2.5 милиона и политическото решение, което сме взели в партията, е да се съобразим с референдума", коментира още заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Той се похвали още, че през отиващата си година силният глас на България беше чут в Европа. Благодарение на това и на добрите отношения с ЕС и Турция, изградени през годината, миграционните потоци не  са се отправили към България.

"Можем да отчетем, че през 2016 година имаме намален миграционен поток в сравнение с 2014 и 2015 година. Добрите отношения с Турция дадоха възможностАнкара да не предприема действия, които биха могли да създадат сериозен проблем за националната сигурност на страната със засилващ се бежански поток към България", обясни той.

Цветан Цветанов добави, че премиерът в оставка Бойко Борисов е успял да получи принципна подкрепа, както от ЕК, така и от европейските лидери, доказателство за което са 160-те милиона евро, гарантиращи по-голямата сигурност на България.

Той каза още, че през следващата година акцентът ще бъде поставен върху политиките за връщане на нелегалните мигранти, намиращи се на територията на страната.

Източник: dnes.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Ба
    бай петър залгата
    1 0
    17:11, 29 дек 2016
    Тоа пак се хвали на поразия това направили онова направили То като гледам в чиниите ни тракат по едно две фасулени зърна откакто са на власт а той се хвали Не мога да разгадая следнияребус --два пъти ГЕРБА печели избори двата пъти Бойко е премиер и два пъти правителството пада но хората пак гласуват за ГЕРБА ИЗВОДА е Хората гласуват за ГЕРБА но не са за БОЙКО но той не може да РАЗБЕРЕ това
  • 2
    Ба
    бай петър залгата
    2 -1
    17:13, 29 дек 2016
    Както казва кеворкян време е Бащицата да мине в пенсия като доган
Последни новини