Пострадалият пешеходец на зебра също има вина за причинена катастрофа, ако не се е огледал - това определение е записано в тълкувателно решение на Върховния касационен съд. Решението породи остро недоволство сред близките на загинали на пешеходни пътеки.
Според последната трактовка на съдиите, ако водач бъде съден за блъснат пешеходец на пешеходна пътека, той няма да получи максимална наказателна присъда, ако жертвата или пострадалия не е съобразил скоростта на колата, изкочил е на пътеката внезапно или не е преценил намалената видимост. В самия пътен закон има противоречие, признават и съдии, и депутати. Те поискаха спешна поправка.
Преди 5 години на пешеходна пътека 20-годишната Лора е блъсната от мотоциклетист. Момичето умира на място, а водачът получи по-ниска присъда. Защото според съда Лора е съпричинител на катастрофата, като не е преценила скоростта на мотора.
„Нямам дума, с която да обясня по какъв начин се чувстваме ние”, каза майката на Лора Нели Петкова.
Според приетото вчера тълкувателното решение на Върховния касационен съд шофьорите на пътя вече не може да получават максимални наказателни присъди, когато пешеходците с действията си съзнателно сами нарушават Закона за движение по пътищата.
Като например случаите, в които не преценяват скоростта на шофьора, навлязат внезапно на платното или го пресичат при ограничена видимост.
„Това е лош ден за пешеходците, защото те в дадени ситуации ще носят вина за катастрофите, които стават на пешеходни пътеки”, коментира Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.