"Фейсбук" ще въведе инструменти, с които да се предотврати разпространението на фалшиви новини в най-голямата социална мрежа в света, предадоха Ройтерс и БТА.
Компанията обяви, че ще направи по-лесно за потребителите да сигнализират, когато видят в секцията "Новини" (News Feed) в профила си статия, съдържаща невярна информация.
Освен това "Фейсбук" ще работи с външни партньори като сайтовете за проверяване на факти "Сноупс", "Политифакт" и "ФактЧек", телевизия Ей Би Си нюз и Асошиейтед прес. Целта е да се следи за достоверност на споделяните в платформата новинарски материали.
Когато някоя от тези организации определи дадена статия за измама, тя няма да бъде сваляна от социалната мрежа, но ще излиза по-надолу в секцията "Новини" и потребителите ще я виждат с обозначение "оспорена" (disputed).
Всеки ще може да кликне на линка, за да разбере какво не й е наред и ще получи второ предупреждение, че съдържанието е невярно, ако все пак реши да сподели статията с приятелите си, посочи Асошиейтед прес.
"Фейсбук" понесе напоследък много критики, че не прави достатъчно да предотврати разпространението на фалшиви новини, особено по време на предизборната кампания в САЩ.
В последните три месеца преди президентските избори на 8 ноември споделянето и коментирането на лъжливо съдържание в социалната мрежа надхвърли потребителската активност по отношение на споделяните от традиционни медии новини, се сочи в анализ на сайта "Бъзфийд", цитиран от ДПА.
Една от най-споделяните фалшиви новини бе, че папа Франциск е подкрепил кандидата на републиканците Доналд Тръмп.
Друга статия с невярно съдържание разказваше за престъпна мрежа за трафик на деца с цел сексуална експлоатация, ръководена от мазето на пицария във Вашингтон с подкрепата на кандидатката за президент на демократите Хилъри Клинтън.