Експерти по национална сигурност виждат слаба радикализация на мигрантите, които са влезли в България.
Заместник-председателят на Държавната агенция за национална сигурност Олег Петков обяви данните на форум в София, съобщи БНР.
Според Олег Петков конфликтите в Северна Африка и Близкия изток, както и завземането на големи територии от Сирия и Ирак от страна на "Ислямска държава" са дали тласък на тероризма и радикализацията в последно време.
Петков допълни, че пораженията на "Ислямска държава" в последните месеци са довели до конкретните терористични атаки в Западна Европа, както и до по-малки по мащаб нападения в отделни западноевропейски градове.
Олег Петков добави, че нивото на радикализация в страната ни е ниско - то касае отделни групи или отделни хора, но според него има риск радикализацията да обхване част от нелегалните мигранти.
От своя страна вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова обяви, че съвсем скоро страната ни ще може да проверява пръстовите отпечатъци на влизащите у нас нелегални мигранти, не само в базата данни на ЕС, но и в базата данни на САЩ. Това е станало възможно след подписването на споразумение между двете държави това лято.
Успяхме да подпишем договор с американските служби за пръстови отпечатъци за хората, които регистрираме като мигранти. Към момента по-добра защита не сме имали никога в това отношение въпрос на дни е да стартира самата процедура, отбеляза Румяна Бъчварова, цитирана от "Фокус".
„Радикализацията, от външна заплаха започва да се превръща във вътрешна. Ние имаме добра система да реагираме на външни заплахи. Събитията в Централна Европа доказва, че това е явление, което има своите корени и то в развити страни“, поясни министърът на вътрешните работи в оставка.
По думите ѝ местната власт също трябва да бъде ангажирана с това. „Много има какво да се прави и да се обучават хората на местно ниво“, добави тя.
Бъчварова посочи още, че целта на всички тези усилия, които трябва да се предприемат, е да има ефективна превенция – проучвания на място, много добра работа и в социалните мрежи и интернет пространството.
„Основната битка е информационна – там са основните канали на комуникация. Ние трябва да имаме адекватна система за реакция. Необходими са ни изключително добри технологии и специалисти, които да работят“, допълни министърът в оставка Румяна Бъчварова.