Мажоритарен вот - има по-добри варианти от този на Слави

Виждаме, че Бойко Борисов и ГЕРБ внасят спешна депеша за мажоритарна система. Много е важно каква точно ще е системата – това изобщо не е без значение. Така политологът Огнян Минчев коментира развоя на референдума на Слави Трифонов.

Минчев подчерта изрично, че е едно в големите градове да има мажоритарна система, а съвсем друго е например като места като Галиче. В Северозападна България нещатата са в разпад, предупреди политологът.

Ако се възприеме предложението от референдума на Слави Трифонов, то България ще бъде разделена на 240 едномандатни района и всеки район ще избира депутат – с около 16 000 души с право на глас за всеки район, изчисли Минчев. Не е ясно какво става с българите в чужбина. Освен това – при мажоритарен вот с абсолютно мнозинство на втори тур биха отивали само двама кандидати, ако на първи няма избор с 50%+1 - къде е представителността тук? На централно равнище имаме олигархия, но имаме и на местно ниво, а там е много по-опасно, подчерта Минчев пред Нова телевизия.

При т.нар. френски вариант, който от Шоуто на Слави изтъкват като основа за идеята си, на втори тур отиват всички състезаващи се, не само първите двама. Във Франция имаме ясно сътрудничество между леви и десни при втори тур, а в България имаме ли механизъм за сътрудничество между Корнелия Нинова, Георги Първанов и Татяна Дончева например, изтъкна друг недостатък на българската действителност Минчев.

Вторият вариант е преференцията – българите да преподреждат партийните листи, което беше валидно на парламентарните избори през 2014 година. Третият вариант са отворените листи – гражданите подреждат партийните листи. Четвъртият вариант е смесен и се ползва в Германия – половината кандидати в листата се редят от партиите, а другата половина – от гражданите.

Ако народът си иска Ценко Чоков, да го избере. Но Хегел е казал – народът е това общо, което не знае какво иска, подчерта Огнян Минчев. Според него с мажоритарна система в два тура с абсолютно мнозинство ще имаме парламент с три партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, защото само тези партии имат ресурс да водят кампании в национален мащаб. Това не е лошо от гледна точка стабилност заради концентрация на властта, но нали на последните избори българите гласуваха точно против такава стабилност, напомни Минчев.

Какво е решението – трябва период от време, за да се обсъдят различните варианти за въвеждане на мажоритарен вот. Редно е смесената германска система да бъде обсъдена – с редене на листите наполовина от партиите и наполовина от избирателите. Не бива да се приема нещо от днес за утре, категоричен беше Минчев.

 

Източник: http://www.actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от България

Последни новини