Училищата в индийската столица ще останат три дни затворени поради един от най-тежките случаи на замърсяване на атмосферата от последните години.
Това обяви днес местното правителство, цитирано от Франс прес и БТА.
Необходими са спешни мерки за решаване на проблема, заяви шефът на изпълнителната власт в щата Делхи Арвинд Кеджривал.
Всички строителни дейности (включително разрушаване) се забраняват за пет дни напред, а три дни ще останат затворени всички училища, добави той.
Гъст облак смог покрива столицата вече от няколко дни, откакто индуистите честваха миналия уикенд празника Дивали. По време на този "Празник на светлината" гърмят милиони пиратки и се изстрелват множество фойерверки, а димът остава да виси над града, пояснява агенцията.
Кеджривал препоръча на местните жители да не излизат навън и по възможност да работят от домовете си.
Трудно е да се диша
Правителството реши още да затвори една от местните електроцентрали, да засили борбата с пожарите из бунищата, а пътищата ще бъдат пръскани с вода, за да не се разхвърча прах.
През 2014 г. Световната здравна организация определи индийската столица за най-замърсения град в света, отчасти заради близо 10-те милиона коли по улиците на града.
Бързото влошаване на качеството на въздуха там се дължи и на емисиите от промишлените предприятия и ред ТЕЦ-ове, работещи с въглища.
Още по-трудно е да се диша, когато селяните в близката околност палят огньове, за да се сгреят или да готвят храна през студената зима в Северна Индия.
Устройствата, отчитащи присъствието на някои фини частици в атмосферата, показаха, че за пръв път е надхвърлен рекордният показател от 1000 микрограма на кубичен метър въздух - над десеторно превишение на стойностите, допускани от СЗО.
Всяко седмо дете в света диша токсичен въздух със съдържание на замърсители, надхвърлящо до шест пъти международните норми, се казва в неотдавнашен доклад на УНИЦЕФ. Най-много от изложените на риск 300 милиона деца живеят в Южна Азия, добавя АФП.