Известни курорти и красиви градове в Южна Европа още този век може да се превърнат в пустиня, ако глобалното затопляне продължи с днешните темпове. Такава е прогнозата на група френски учени под ръководството на климатолога Жоел Гильо, които са направили голямо изследване за парниковия ефект, пише "24 часа"
Специалистите са създали климатичен модел, според който затопляне с над 1,5 градуса по Целзий ще има гибелни последствия още до края на XXI век. Градове като испанския Севиля и португалската столица Лисабон ще се превърнат в безжизнена пустош дори и при затопляне с 2 градуса.
Горите ще отстъпят на север и към планините, а на тяхно място ще никнат само храсти. Учените се опасяват, че при този неблагоприятен сценарий екосистемата ще претърпи по-големи изменения, отколкото през предишните 10 000 години. оследствията ще се усетят и в югозападната част на САЩ.
За да се избегне тази катастрофа, екипът на Гильо призовава максимално да се съкратят вредните въглеродни емисии и да се подобри екообстановката на Земята.
Според тях, ако затоплянето не превиши 1,5 градуса, апокалипсисът ще бъде избегнат.
Резултатите от изследването, за което са използвани исторически данни и компютърни модели, са публикувани в сп. "Science".
Според научния екип сегашният поток мигранти ще ни се види нищожен пред десетките милиони климатични бежанци, които ще се спасяват от жегите и глада.
Някои южни европейски райони вече изпитват последствията от затоплянето, като страдат от остър недостиг на вода. Положението се влошава от интензивното земеделие и изсичането на горите.