Ако майките и бащите бъдат обучени как да се превънат в супер родители, това може драстично да подобри аутизма на децата им, твърди ново изследване.
Родители трябвало да запишат видео на себе си и децата си докато играят. След това записът бил гледан заедно с терапевт, който им давал ценни съвети как да подобрят комуникацията си с детето
“Резултатът е забележителен”, казва Луиза Харисън, която регистрирала подобрение при сина си Франк.
Изследването се фокусира върху деца с тежка форма на аутизъм, често неспособни да общуват с родителите си.
За сина на Луиза, уличните лампи били първият признак за успеха на терапията.
“Той обича да гледа уличните лампи, есента е вълнуващо време за нас. Преди няколко години той ги наблюдаваше мълчаливо, но сега стана разговорлив. Казва ми: Мамо, мамо, виж променят цвета си. Ако преди 4 години някой ми бе казал, че той ще успее да състави цяло изречение, щях да се разплача”, казва Луиза.
Идеята на изследователите е проста: подобрете родителските умения на майките и бащите, за да подобрите социалните умения на детето.
Катрин Алдред, терапевт от Stockport NHS Trust, подчертава, че тук не става въпрос за обвинения срещу родителите.
“Ние просто извеждаме взаимодействието деца-родители на ново “супер” ниво. Тези деца се нуждаят от нещо не просто добро, а изключително”, казва тя.
Постигането на това ниво е трудна работа. Едно от видеата показвало родители, в компанията на детето си, което обаче очевидно предпочитало да си играе само.
Терапевт посочил на родителите трудно разпознаваемите моменти, в които детето незабелязано демонстрира склонност да си поиграе с тях.
Тези малки стъпки, в крайна сметка накарали детето да говори повече.
Луиза добавя: “При обучението забелязвате неща, които не бихте забелязали в реалността. Неща като изчакване, да дадеш възможност на детето си да общува, да коментираш вместо да задаваш въпроси, притискайки го да отговори ”
Изследването, в което участвали 152 семейства стартирало малко след диагностицирането на децата им с аутизъм, около 3-годишна възраст.
Обикновено с възрастта симптомите се влошават.
Сред тези подложени на стандартна терапия, 50% били с тежка форма на аутизъм в началото, а след 6 години процентът нараснал на 63.
Точно обратното се случило със семействата подложени на интензивно обучение.
Сред тях, 55% от децата били с тежка форма на аутизъм в началото, цифрата намаляла до 46% след 6 години.
Оглавяващият изследването проф. Джонатан Грийн от Университета в Манчестър, нарича резултатите “изключителни”.
Той добавя, че в случая не се касае за лечение, защото част от симптомите се запазили при децата отбелязали напредък.
Най-важният извод от изследването според Грийн е, че работата с родителите може да доведе до дългосрочни подобрения.
“Фактът, че това, което родителите са постигнали по време на обучението се е запазило и след края му, е наистина окуражаващо”, казва той.
1 на всеки 100 души развива аутизъм в някаква степен. Медикаментозно лечение не същестува, което кара много хора да прибягват до услугите на шарлатани.