Лидерите от ЕС ще обсъждат на срещата си на върха тайното финансиране на крайнодесни и други партии в Европа от Русия, пише в. "Файненшъл таймс".
Лидерите от ЕС ще обсъждат на срещата си на върха тази седмица в Брюксел руското финансиране на крайнодесни и популистки партии в Европа след разкрития на разузнавателни служби, че Москва се меси във вътрешната европейска политика, пише вестник "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Европейски дипломати са казали за вестника, че разузнаванията на няколко европейски страни са засилили наблюдението върху евентуални връзки на такива партии с Москва.
Европейските лидери ще обсъдят всички аспекти на отношенията с Русия в четвъртък на вечеря, посочва вестникът и допълва, че това е частта от редовните двудневни срещи, традиционно запазена за най-деликатните теми.
Настроенията срещу Русия се изостриха след атаките на руската авиация над сирийския град Алепо, което сложи край на опитите за разхлабване на икономическите санкции, наложени след анексирането на Крим.
Италия, Унгария и Гърция бяха сред страните, изразяващи най-големи резерви към санкциите.
"Със сигурност Русия не е главната причина за надигането на популизма в Европа, но е ясно, че тя се възползва от него и в някои случаи активно подкрепя популистки движения и десни партии с проруски симпатии", заявява Фредрик Веслау от Европейския съвет за външна политика.
Той смята, че Москва гледа на популистките партии в Европа като на полезни съюзници в преследването на целите си като прекратяване на икономическите санкции или подкопаване на европейската подкрепа за Украйна.
Европейските опасения за тайни действия на Русия се споделят и в САЩ. През декември миналата година разузнаването на САЩ беше инструктирано да анализира финансирането на политически партии и неправителствени организации в страните от бившия Съветски съюз и Европа от руските тайни служби.
През януари тази година британският "Телеграф" съобщи, че американските разузнавателни служби започват мащабно разследване на проруски настроени партии за разкриване на източници за оказване на финансова помощ. На първо място вниманието, писа тогава вестникът, ще бъде фокусирано върху "Йобик" в Унгария, "Златна зора" в Гърция, "Северната лига" в Италия или "Националния фронт" във Франция, който получи кредит от €9 млн. от руска банка през 2014.
Вчера вицепрезидентът Джо Байдън намекна, че правителството на Обама може да предприеме ответен киберудар срещу Русия за намесата й в изборите в САЩ, допълва "Файненшъл таймс".
Вестникът припомня, че миналата седмица базиран във Вашингтон изследователски институт заяви, че Русия води кампания за манипулиране на правителствата в България, Словакия, Унгария и Латвия. Според Центъра за стратегически и международни проучвания Русия има за "мишена" и Сърбия, която не е член на ЕС, но се надява да стане.
"Файненшъл таймс" допълва, че не се очакват политически заключения от срещата на върха на ЕС. Според дипломати въпросът за какъвто и да било отговор е труден, не на последно място заради тайния характер на руските действия.