Сегашното ръководство на Фонда за лечение на деца показаха, че си гонят някакви техни цели, различни от тези, заради които е създаден Фонда.
Това каза за предаването пред БНР Десислава Хурмузова от сайта „Спаси дари на“ и доскорошен член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца. Според нея при смяна на ръководството на Министерството на здравеопазването и на Фонда за лечение на деца, евентуално може да се говори за някаква надежда. В момента – не!
По думите и новото ръководство на фонда и МЗ не искат граждански надзор върху работата на Фонда. Стремежът е да се изпращат колкото може по-малко деца за лечение в чужбина, да се финансират все повече дейности за лечение в България. Тоест децата, които са с най-сложни и редки заболявания, за които няма специалисти или апаратура, или условия за лечение в България, ще останат на милостта на дарителите, както беше преди 6-7 години, допълни Хурмузова.
Хурмузова отчете, че членовете на Обществения съвет са проявили търпение към новото ръководство след арестите на предишното. Тя е поредният член напуснал съвета.
По думите и, когато обезкървиш една такава чувствителна институция, съвсем очаквано е , че след това работата й ще куца!
Пет месеца ние положихме усилия да намалим щетите, да спрем разпада, защото разпадът беше много бърз. Но не се получава! Просто не се получава! От другата страна няма никаква чуваемост или желание за диалог с нас!! Структури, подобни на Фонда могат и да не съществуват и такива няма в страните, в които здравната система поема тези разходи, отчете Хурмузова, която изтъкна че НЗОК може да поеме тази дейност, включително лечението в чужбина.
Според нея въпросът е, че нашата Здравна каса и до момента не заплаща трансплантации, никакви - нито на стволови клетки, нито на органи.
Защо това не е включено като клинична пътека, а се заплаща от Министерство на здравеопазването, нямам представа! Много редки болести също не се заплащат и няма клинична пътека за тях към Здравната каса!! Това е причината да се налага да съществува този фонд. Той е изключително за редки, сложни, усложнени състояния, а в момента се използва за заплащане основно на медицински изделия, за поставяне на имплатнти на деца с целебрална парализа или за неврохирургични клапи - неща, които би трябвало изцяло да са в Здравната каса, каза експертът.