България и Чехия споделят общи позиции по въпросите на нелегалната миграция и сигурността, които са приоритетни и за двете страни. Чешката страна подкрепя затварянето на т.нар. Балкански миграционен маршрут, като отчита трудностите, които България среща при опазването на външните граници на Европейския съюз в условията на засилен миграционен натиск и подкрепя влизането на страната в зоната Шенген. Тези послания бяха отправени по време на разговора на президента Росен Плевнелиев с министър-председателя на Чешката република Бохуслав Соботка в рамките на официалното посещение на българския държавен глава в Прага, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
От вчерашната среща на Плевнелиев с чешкия му колега Милош Земан се разбра, чце Чехия ще окаже помощ на България в охраната на външната за ЕС граница.
"От самото начало на миграционната криза през 2013 г. България действа отговорно и регистрира всички мигранти на своя територия, като стриктно се придържа към правилата от Дъблин и Шенген", припомни Плевнелиев. Той подчерта, че България беше сред първите държави членки, които посрещнаха миграционната вълна и въпреки трудностите и ограничените си финансови възможности, предприе необходимите стъпки за ограничаване на натиска.
"Мерките, които България въведе за опазването на външните граници на ЕС, спомогнаха значително за намаляване на миграционния натиск върху страните от Централна и Западна Европа", е оценката на Бохуслав Соботка. Премиерът на Чехия допълни, че въпреки трудностите при реализацията на Споразумението ЕС - Турция, усилията за неговото прилагане трябва да продължат.
"Показахме, че България заслужава доверие, можем да пазим ефективно външните граници на ЕС и затова България заслужава да бъде приета на първи етап - с летищата и с пристанищата си - в Шенгенското пространство", заяви президентът Плевнелиев.
Премиерът Соботка прогнозира, че въпросът за присъединяването на България и Румъния към Шенген ще става все по-актуален и изрази категоричната подкрепа на Чешката република за членството на България в пространството, свободно от граничен контрол.
Държавният глава отново подчерта, че миграционната криза може да бъде преодоляна единствено с общ европейски подход и в сътрудничество със страните в кризисните региони. "Най-тежката криза, в която Европа може да изпадне, е кризата на разделението", предупреди българският президент и призова за ускоряване на съществуващите и за създаването на нови интеграционни проекти за Европа като например европейски енергиен съюз.
Плевнелиев и Соботка изразиха обща подкрепа за процеса на евроинтеграция в Западните Балкани, който спореддвамата гарантира мира и сигурността в региона и в цяла Европа.
Президентът покани чешкия бизнес да инвестира в България и да се възползва от предимствата й като водеща аутсорсинг дестинация и условията за стартиращ бизнес.
Сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, миграционната криза, интеграцията на страните от Западните Балкани, както и актуални теми от европейския и международния дневен ред бяха тема на разговора на българския държавен глава и председателя на Камарата на депутатите в Парламента на Чехия Ян Хамачек, информира пресслужбата.