Редовни учебни занятия тази година за пръв път ще посещават около 22 000 деца на бежанци и мигранти в Гърция, предава кореспондентката на БНР.
От септември се създават специални групи, за да се даде възможност на тези деца да продължат образованието си. Групите се създават от просветното министерство.
В лагерите през летните месеци са били организирани смесени паралелки на деца на различна възраст. Занимални за малките деца в предучилищна възраст ще продължат да работят в бежанските лагери и след началото на учебната година, уверяват от просветното министерство в Атина.
Обучение по основни предмети ще получат децата на бежанците и мигрантите в училищна възраст и учебната година ще бъде нулева. През следващата година те ще бъдат приети в редовните гръцки училища на базата на показаните резултати.
Работещи в бежанските лагери психолози коментират, че това е един грандиозен за Гърция проект по интеграция на тези деца. За реализацията на проекта се използва и опитът на други европейски страни.
Много са проблемите, свързани с осъществяването му. Един от тях е липсата на достатъчно специалисти, владеещи майчиния език на децата, които идват от различни страни. Преводачи и психолози ще работят съвместно с преподавателите.
Гърците не протестират, че децата им ще бъдат заедно с бежанци и мигранти и показват толерантност. На много места дори децата от бежанските лагери получават като дарение от ученици чанти и помагала.