Мормони и други групи у нас не са защитени от тормоз, се отбелязва в цитиран от БТА американски доклад за религиите, който като цяло е положителен за България.
Българските лидери показват уважение и зачитане към различните вероизповедания, пише в документа. Като примери се сочат вторият Фестивал на религиите (ноември м.г.) и ифтарът (мюсюлманска тържествена вечеря), даден от президента Росен Плевнелиев.
Конституцията на България гарантира свобода на вероизповеданията, пояснява в раздела за България Държавният департамент на САЩ.
Както всяка години, външнополитическото ведомство публикува своите оценки за религиозните свободи по света. Сегашният доклад е за 2015 г.
Конституцията признава източното православие за традиционна религия на страната и поради това законът освобождава Българската православна църква от изискването за регистрация, се припомня в документа.
Делото против Ахмед Муса и поддръжниците му, обвинени в проповядване на салафитски ислям и ненавист към други религиозни групи е описано особено подробно. Обръща се внимание на развитието му през миналата година след ареста на групата през 2014-а.
Отразени са реакции на организации, критикуващи процеса. Цитира се мнението на прокуратурата, която смята, че делото е послужило за ефективно възпиращо против разпространяване на радикалния ислям.
Държавният департамент припомня и че през декември Пазарджишкият окръжен съд отхвърли за трети път обвиненията на прокуратурата против 14 ромски мюсюлмани за пропагандиране на антидемократична идеология и подстрекаване към война, както и за подпомагане на чужди бойци.
Но съдът позволи на прокуратурата да повдигне нови обвинения и 12 от ромите останаха в ареста. Припомнят се аргументите за това решение, както и фактът, че сред тези 12 души отново е Ахмед Муса.
Някои регистрирани религиозни групи, включително мормони, Свидетелите на Йехова, евреите и Харе Кришна, са се оплакали, че правителството не преследва случаи на нападение и тормоз над техни членове.
В доклада се цитират конкретни случаи на атаки и на тормоз, случаи на вандализъм срещу религиозни обекти и дела срещу такива нарушители. Посочени са и други дела, свързани с различните вероизповедания.
В доклада пише и за бюджетните средства, отпуснати на регистрираните религиозни групи. Те са общо 4,5 милиона лева.
Американското посолство, отчита Държавният департамент, редовно обсъжда случаите на дискриминация с правителствени представители и поддържа диалог с религиозните лидери в България.