Руски висши полицаи разпъвали "чадър" над контрабандисти

Високопоставени служители в руската полиция и Федералната служба за сигурност (ФСС) са разпъвали "чадър" над контрабандисти, пише "РБК". Вестникът разполага с митнически документи на транспортната компания ULS Global и въз основа на тях описва схеми за внасяне на нелегални стоки в Русия.

Според изданието борбата с контрабандата, в която се въртят милиарди долари, може да стои в дъното на скорошните рокади в ръководството на ФСС. Сред тях "РБК" откроява оставката на генерал-майор Виктор Воронин, оглавявал ресорното управление, което следи освен това банковата дейност и действа срещу наркотрафика. Негов подчинен бил заподозрян във връзки с ULS Global - само тази фирма според неин бивш служител годишно е внасяла в Русия стоки за 2 милиарда долара.

По данни на Игор Улянов от ръководството на браншовата централа "Союзлегкопром" миналогодишните контрабандни доставки на стоки от леката промишленост в Русия достигат от половин до един трилион рубли.

Всяка година във федерацията се продават например над 500 милиона чифта обувки; най-малко 100 милиона от тях са контрабанден внос, допълва Наталия Демидова, шеф на руския Национален обувен съюз.

ФСС отрежда на Михаил Максименко, началник на управлението за вътрешна сигурност в Следствения комитет на Русия, една от ключовите роли в делото срещу мафиотския бос Захари Калашов, известен като Шакро Младия, за подкуп от един милион долара. Това заявяват пред "РБК" източници от силовите структури.

Максименко и други висши служители от федералното следствие, арестувани на 19 юли, са обвинени в рушветчийство в особено големи размери, пише всекидневникът, цитиран от Би Би Си. По-рано "Форбс" писа, че Максименко е дясна ръка на Александър Бастрикин, председател на Следствения комитет.

Федералното следствие приключи делото срещу ред бивши и настоящи служители от ФСС и предприемачи от остров Сахалин, водено от 2013 г., информира "Комерсант".

Според следствието далекоизточните бизнесмени се опитвали чрез московски чекисти да издействат уволнението на генерал Игор Стручков, шеф на Сахалинското управление на ФСС, който проверявал дейността им. В крайна сметка генералът останал на поста си, а подследствен станал сахалинският губернатор Александър Хорошавин, срещу когото дали показания арестуваните търговци. Бившият шеф на руския регион е обвинен в получаване на подкупи на стойност повече от половин милиард рубли, разказва "Комерсант".

Материалните щети от корупционни престъпления в Русия са достигнали през 2014 г. над 39 милиарда рубли, през 2015 - над 43 милиарда, а през първото полугодие на т. г. - почти 26,5 милиарда рубли, сочат данни на генералната прокуратура, цитирани в "Известия" от Александър Русецки, началник на антикорупционното управление във ведомството.

Миналата година в Русия са осъдени за корупция 1305 служители от правоохранителните органи и още 72 - от следствените; през първото шестмесечие на 2016 г. обвинителни присъди са постановени срещу над 600 служители от правоохранителните структури. Корумпираните чиновници демонстрират фантастична изобретателност, разработвайки нови схеми за подкупване, и прокуратурата постоянно усъвършенства своите методи за надзор, уверява нейният представител.

Генералната прокуратура предлага да се контролират доходите на бивши държавни служители в Русия и законът да допусне глобяването им в размер на стойността на имуществото, придобито с непотвърдени доходи, съобщава "Аргументи и факти", като се позовава на Русецки.
 

/БТА/

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини