В социалните мрежи се прокрадва съмнението, че превратът е постановка, организирана от управляващите
Неидентифицирани турски военни, наричащи себе си „Съвет за мир в родината“, обявиха малко преди полунощ в петък срещу събота, че са поели властта в Турция и че държавното ръководство е арестувано. За известно време изглеждаше, сякаш страната е изправена на ръба на гражданска война, след като хиляди привърженици на президента Реджеп Тайип Ердоган откликнаха на призива му да излязат на улиците, за да защитят демокрацията. Същевременно беше очевидно, че друга част от армията, висшето военно командване и полицията са на страната президента.
Появиха се съобщения за убити и ранени при стрелба на военните срещу мирни граждани, както и при престрелки между въоръжени части привърженици и противници на президента и правителството.
По-късно обаче вътрешният министър и говорителят на турското разузнаване обявиха, че превратът не е успял и че всички институции са отново под контрола на законно избраната власт. Превзетата първоначално от метежниците държавна телевизия възобнови излъчването си, а блокираното от танкове летище „Ататюрк“ в Истанбул бе „освободено“ от хиляди граждани и е на път да възстанови полетите.
Накрая „изчезналият“ в неизвестна посока президент Ердоган кацна на летището в Истанбул.
Междувременно двете основни опозиционни партии в Турция – Народно-републиканската и Партията на националистическото действие - се обявиха против преврата и в защита на законно избраната власт.
А в социалните мрежи още по-рано все по-усилено започна да се налага съмнението, че превратът е постановка и че, всъщност, е бил организиран от управляващите с цел да затвърдят властта си.
Неизвестните превратаджии
“Властта в страната е изцяло поета“, се казва в изявление на така и останалите засега неидентифицирани военни метежници. Те обявиха, че са завладяли сградите на всички държавни институции и държавната телевизия, чието излъчване бе прекратено.
Превратаджиите заявиха, че поемат властта, за да защитят демократичния ред и правата на човека и че всички международни ангажименти на страната ще бъдат спазвани.
„Въведено е военно положение и вечерен час до второ нареждане“, се казваше в съобщението, подписано от „Съвет за мир в родината“.
По-рано министър-председателят Бинали Йълдъръм съобщи за опит за военен преврат в страната, но заяви, че "кабинетът, избран законно от народа, все още е на служба и ще си тръгне само, когато народът реши това".
„Група военни, използвайки дадените им пълномощия и оръжие, опитаха да извършат безотговорни и незаконни действия“, каза премиерът в изявление, излъчено не по държавната телевизия, а по частен канал.
Той добави, че властите ще направят всичко необходимо за поддържане на спокойствието и реда и че виновните ще платят най-висока цена.
Късно вечерта в петък най-напред се появиха съобщения, че военните са спряли движението по мостовете през Босфора в Истанбул. Танкове бяха блокирали достъпа да летище „Ататюрк“. Всички полети от и до летището бяха отменени.
В столицата Анкара е била чута продължителна стрелба. Над града прелитаха военни самолети и хеликоптери. По информация на Ройтерс участниците в преврата взели заложници военни в сградата на Генералния щаб на армията в столицата, между които бил и шефът на генералния щаб генерал Хулуси Акар.
Отпор срещу преврата
Си Ен Ен-Тюрк твърдеше обаче, че верни на президента и правителството части на армията се готвят да дадат отпор на превратаджиите. Телевизията съобщи, че президентът Реджеп Тайип Ердоган е на сигурно място. Според някои информационни агенции събитията са го заварили в Мармарис или Бодрум, където бил на почивка.
По-късно той се появи по телевизията, говорейки през социална мрежа от неизвестно място пред камерата на мобилно устройство, и обяви, че продължава да е на власт. Ердоган обвини "малцинството в армията" в лоялност към заточения в САЩ проповедник-политик Фетхуллах Гюлен и призова гражданите на страната да излязат на улиците и да защитят „турската демокрация“.
Малко по-късно на един от блокираните мостове в Истанбул се появи голяма група хора с турски знамена, по които военните откриха огън. В прякото излъчване на частни телевизии се видя, че има ранени.
В Анкара хеликоптер на метежниците бе свален от изстребител на верните на Ердоган военни части, при което са загинали 17, участващи в преврата военнослужещи.
Мощни експлозии разтърсиха сградата на парламента в Анкара, след като срещу нея бяха хвърлени две бомби. Според Ройтерс 12 души са били тежко ранени, а председателят на парламента Исмаил Кахраман и депутати се скрили в бомбоубежище.
Турският армейски генерал Юмит Дюндар заяви, че отговорните за случващото се в страната са „малка група от Първа армия“, командир на която е самият той.
Правосъдният министър Бекир Боздаг обеща опитът за преврат на военните да не бъде успешен. „Само през телата ни“, заяви министърът и благодари на политическите партии, че подкрепят демокрацията.
Боздаг призова войниците да не изпълняват заповедите на превратаджиите, като добави, че техните действия не са били разпоредени от главните генерали в армията.
Същевременно се множаха версиите за това къде се намира президентът Ердоган. Според едни медии той се канеше да поиска убежище в Германия, според други се готвел да замине за Москва, според трети вече бил на път за Лондон.
Краят на преврата
Около 2 часа след полунощ зачестиха съобщенията, че превратът не е успял, след като улиците на Истанбул се изпълниха с хиляди хора, развяващи национални знамена.
После телевизиите показаха предаващи се на гражданите заедно с бронираните си машини военнослужещи и арестувани млади войници, водени по улицата от полицейски служители. Около 30 турски войници, участвали в опита за държавен преврат, са предали оръжията си, след като са били обградени от въоръжена полиция на централния площад „Таксим“ в Истанбул, предаде Ройтерс.
Около 3 часа премиерът Минали Йълдъръм съобщи, че няколко водачи на преврата са задържани. „Демокрацията победи. Отговорните за станалото ще бъдат наказани. Народът ни даде властта и само той може да ни я отнеме“, каза той.
Държавният преврат в Турция е предотвратен, заяви говорителят на турското разузнаване Нух Йълмаз.
Той съобщи, че превратът е бил организиран от командването на Военно-въздушните сили съвместно с жандармерията. Задържани били началникът на жандармерията в Бурса Юрдакула Акуша, 13 души, опитали се да проникнат в президентския дворец в Анкара, както и 4-има войници и един офицер, превзели турската държавна телевизия ТРТ.
Според Си Ен Ен-Тюрк опитът за преврат е бил предприет под ръководството на военен прокурор и на 46 високопоставени офицери.
Анадолската агенция съобщава за 104 военни, организирали преврата.
Преди 4 часа самолетът на Ердоган, екортиран от военни самолети Ф 16, кацна на летището в Истанбул и президентът бе посрещнат още на пистата на летището от хилядно ликуващо множество
Сподвижници на Фетхулах Гюлен от САЩ отхвърлиха обвиненията, че той стои зад преврата. „Осъждаме всяко военно вмешателство във вътрешната политика на Турция“, се казва в тяхното съобщение.