След напрегнати дебати израелският Кнесет прие закон, който задължава неправителствените организации с чуждестранно финансиране специално да отбележат този факт в официалните си документи, съобщават световните агенции. Според опозицията целта на текстовете е да се заглушат критиците на премиера Бенямин Нетаняху сред правозащитниците в страната.
Наблюдатели смятат, че новият закон ще създаде проблеми и на организациите, които защитават правата на палестинците в Израел.
„Архитект” на промените е крайнодесният министър на правосъдието Айелед Шакед, като в тях не се предвижда подобно отношение към тези фондации, които спонсорират еврейски колонии в населените с палестинци територии.
„Очаквам държавите да се опитват да влияят на Израел по дипломатически път, а не като финансират с милиони долари или евро НПО, които обикновено представляват техните интереси”, заяви министърът. Премиерът Нетаняху пък запита какво би станало, ако неговата страна финансира баските сепаратисти.
В първоначалния вариант на законопроекта се предвиждаше представителите на НПО с чуждо финансиране да носят специални баджове при посещения в държавни институции. „Законът за неправителствените организации показва, повече от всичко, фашизмът, който си проправя път в израелското общество”, каза лидерът на опозицията Исак Херцог.
САЩ и ЕС също публично изразиха притесненията си от промените.
Подобни текстове има и в Русия, където повечето НПО със западно финансиране трябва да се регистрират като "чужди агенти".