Най-търсените кадри в България в момента са събирачи на дългове, строители, миньори, оператори в кол центрове, банкови и други служители.
Изброените професии се оказват с "най-бързо растящо" търсене на подходящи хора, показва доклад на Европейската комисия, който анализира недостига и уменията на работната сила в страните от ЕС, пише в. "Сега".
У нас 54% от фирмите трудно намират подходящи кадри - при 40% средно за ЕС. В същото време 1/3 от нашия бизнес инвестира в обучение на персонал, докато в ЕС 66% от компаниите пращат работници и служители на курсове.
В Румъния например има бум на търсенето на продавачи, чиновници и служители в транспорта, а в Полша хит са електротехниците, следвани от хигиенисти и охранители.
В Гърция има дефицит на сервитьори и бармани, на медицински сестри и на домашни помощнички и гледачки, а в Португалия - на продавачи и работници в кожарски и текстилни фабрики.
В Унгария и в Испания най-бързо "растящи" потребности има от фермери и рибари.
Във Великобритания най-много работни места се отварят за лекари и медицински сестри, а също и в строителството, но за мениджъри.
В северните страни работодателите търсят повече учители, специалисти по пиар и маркетинг, здравни работници.
Като цяло в ЕС най-бързо се увеличават нуждите от начални учители, от софтуерни специалисти и от финансисти, констатира ЕК.