UK искат повече български имигранти

Падащият курс на британската лира и икономическият растеж в Източна Европа вече карат доста имигранти да напускат Обединеното кралство и да се завръщат в родните си страни. Тази седмица от Съюза на британските фермери се оплакаха, че над 50 хиляди тона ягоди и малини могат да изгният на полето, тъй като няма достатъчно работници, които да ги приберат навреме. Но новата тенденция в движението на имигрантския поток от Запад на Изток, не засяга българи и румънци.



Кой би повярвал, че актуалният само допреди месеци израз „Поляците идват!" ще бъде заменен с изричаната днес с учудване и с не по-малки опасения фраза „Поляците си отиват!". И как няма да си тръгнат. Британският паунд девалвира с една трета спрямо злотата, докато заплатите в Полша са скочили с 13 на сто през последната година. „Ще закриват полския магазин", ми сподели наскоро моят възрастен съсед англичанин – „А ние си мислехме, че ще останат тук завинаги".



Но чувството на облекчение, че по-малко източноевропейците ще се нареждат вече на опашката за социални услуги е примесено със съвсем истински притеснения, че отливът на имигранти може да навреди на британската икономика.



Тази седмица от Националния съюз на фермерите биха тревога, че над 500 хиляди тона ягоди, малини и други плодове могат да останат неприбрани заради недостиг на селскостопански работници, които досега са били набирани предимно от Източна Европа.



Тенденцията на отлив е започнала през миналата година. Тогава комбинацията от дъждовно време и спад в прилива на евтина работна ръка е довела до загуби от 20 милиона паунда за британския селскостопански сектор. Сега, през 2008-ма, се очаква щетите да бъдат много по-големи, предупреждават от Съюза на фермерите.



Причината за липсата на желаещи да събират плодове е комплексна. Заплащането в сектора е сред най-ниските във Великобритания. Вместо да взимат по 5,50 паунда на час мнозина източноевропейци предпочитат да се върнат в страните си, където често за същата работа ще взимат повече - по 7 паунда. А тези, които остават на Острова, могат да си намерят много по-лесна и по-добре платена работа в градовете, заявява за Дойче Веле Филип Хъдсън, главен експерт в Съюза на британските фермери:



„Хората, които досега работеха в земеделския сектор, от Полша, Латвия, Литва – от източноевропейските страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., сега работят в други сектори на британската икономика. В барове в градските центрове, в обслужването, където работата не е толкова тежка", отбелязва Филип Хъдсън.



Но от Съюза на британските фермери насочват обвинителен пръст главно към правителството в Лондон:



„През 2006 г. британското правителство взе решение да съкрати броя на разрешителните, давани по линия на Схемата за сезонна работа в селското стопанство. Съвсем очевидно това засили проблемите, които изпитваме сега, тъй като тази схема предоставяше много полезна и значима част от работната ръка, необходима за събиране на реколтата", казва Филип Хъдсън.



Досега по Схемата за сезонна работа във Великобритания можеха да идват и граждани от страни извън ЕС. От тази година обаче нейната квота е намалена от 25 хиляди души на 16,250 работници и е схемата е вече отворена само за хора от България и Румъния. Но за разлика от другите източноевропейци българите и румънците не бързат да се приберат в родината си:



„Отпуснатата квота за 16,250 човека е пълна. Поради ограниченита, наложени от британското правителство, това е единственият начин, по който нискоквалифицирани работници от България и Румъния могат да дойдат в Обединеното кралство. Бихме искали тази квота да бъде увеличена на първо време поне с 5 хиляди души, за да бъде запълнен недостига на работна ръка в някои от фермите. Освен това действаме заедно с всички заинтересовани работодатели, за да засилим натиска върху британското вътрешно министерство и върху правителството да промени отношението си по този въпрос. Надяваме се, че няма да се стигне дотам правителството да промени мнението си едва, след като се появят снимки на гниещи неприбрани плодове и зеленчуци", изтъква главният експерт към Съюза на британските фермери Филип Хъдсън.

Източник: kafene.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини