Неподзираната интелигентност на животните

Никое друго живо същество освен човека не е строило небостъргачи, не е писало сонети и не е създало компютър. И все пак животните притежават неподозирани умения, които силно ги доближават до човешката дефиниция за интелигентност, колкото и да се гордеем с монопола си върху нея, пише в мартенския си брой сп. "Нешънъл джиографик".

Може би не бихте повярвали на историята за папагал, който сутрин ви посреща с думите "Иска грозде", защото още не е получил първата си дажба за деня?

Който е способен да различава материали, цветове и форми и да ги нарича по име? Да се упражнява упорито да произнася думата "седем", а накрая сам да се хвали с думите: "Добро момче, добро птиче"?

"Нешънъл джиографик" България ще ви запознае с него. Името му е Алекс.

Тази любопитна статия, озаглавена "Красив ум" среща читателя още и с:

- човекоподобни маймуни, разговарящи чрез дъска със символи;

- с новокаледонски врани, които сами си изработват инструменти и са невероятно сръчни в използването им;

- с куче, което знае имената на над 300 предмета и речникът му продължава да расте...







Алекс, папагалът жако, можел да брои; разпознавал цветове, форми и размери; имал основна представа за абстрактната концепция на нулата. Живял в университета "Брандейс", Уолтъм, Масачусетс, САЩ, където починал на тригодишна възраст, през септември 2007. Снимки: Винсънт Дж. Муси









Момо, мармозетка. Учи се от другите и ги имитира. Като бебета, обикновените мармозетки се научават какво да ядат, като наблюдават по-възрастните, и, подобно на човекоподобните маймуни, могат да имитират действията на останалите - една от най-сложните форми на научаване. Виенски университет, Австрия


Канзи е маймуна бонобо. Придобил е спонтанно езикови умения; изработва инструменти, подобни на тези на ранните хора. Сам започнал да схваща езика, наблюдавайки учените, които обучавали майка му.

На 27 години бонобото "говори", като използва над 360 клавишни символа и разбира хиляди думи, произнесени устно.

Той съставя изречения, следва нови за него инструкции и си изработва каменни инструменти, променяйки техниката си в зависимост от твърдостта на камъка.




Дори свири на пиано (веднъж направил джем сешън с Питър Гейбриъл). В момента Уилям Фийлдс от Тръста по човекоподобните маймуни изследва звуците, издавани от Канзи: "Смятаме, че може би произнася думи на английски, но го прави твърде бързо и на твърде високи честоти, за да го разберем."

Примерите са много, но идеята е една - следващия път се вгледайте по-дълбоко в очите на домашния си любимец, защото зад тях най-вероятно се крие един красив ум, съветват от "Нешънъл джиографик".
Източник: netinfo.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини