Беше направено уточнение, че тези, чието лечение е предвидено в НЗОК ще бъдат изпратени за получаване на формуляр S2 веднага, а за случаите, за които участниците в Обществения съвет поискаха допълнително становище, Фондът ще организира получаването на допълнителна експертиза за всеки един по отделно, което е обичайна практика за работата на Център „Фонд за лечение на деца”.
Журналистът Надежда Цекулова, бивш член на Обществения съвет към Фонда, пише в своя блог, че от одобрените 40 деца 13 няма да получат финансирането си веднага, а са насочени към НЗОК. По различни причини е отложено лечението на 9 деца, а поради насрочване на консилиуми други 11 деца са отложени. За да провери Фондът дали наистина са прегледани от чужди специалисти, е отложено лечението на 4 деца, Заради допълнителни становища ще чакат 8 деца, отказано е лечение на 13 деца, а 1 дете е пренасочено към инициативата Българската Коледа.
Цекулова коментира, че броят на отложените и отказаните деца е шокиращ: „По време на моето участие в Обществения съвет не се е налагало да бъдат отлагани повече от 2-3 деца заради неясноти или необходимост от допълнителни справки. Изключение правят случаи, в които е имало група от 5-6 аналогични случая, които са изисквали общо принципно решение. Но в случая над 40 деца продължават да чакат.“
По думите ѝ директорът на Фонда няма правомощия да свиква консилиуми и да бъде "последна инстанция" по медицинската целесъобразност на лечението. Затова са експертите, какъвто той не е - без значение дали е професор по педиатрия или по ландшафтен дизайн. Документите, които се разглеждат на заседанието, включват по 3 становища от медицински експерти.
Според Цекулова проверката на прегледите от чужди специалисти е бюрократичен фарс, целящ размотаването на децата.
В блога си Надежда Цекулова предава свой разговор с проф. Владимир Пилософ (бел. ред. -сегашният шеф на Фонда за лечение на деца), в който става ясно и че група от 10 деца, насочени за лечение по руски метод в оторизирана клиника в Сърбия за средата на юни няма да бъдат изпратени на лечение. Проф. Пилософ ще се опита да договори с руския екип да започнат да прилагат метода си и в България. Това, разбира се, е прекрасно, но тези преговори още не са започнали. Дори няма потвърждение, че руските специалисти имат желание да ги водят, уточнява журналистката. В разговора проф. Пилософ заявява, че „90-95% от всички, които кандидатстват, са с хронични заболявания. Няколко месеца обикновено нямат никакво значение. Няма риск от влошаване на тяхното състояние, това трябва да се има предвид. Разбирам, че когато става въпрос за семейство всички искат да стане по-бързо...(...) Оттук нататък в този Фонд никакви дати няма да се планират, преди да бъдат уточнени нещата с Фонда! Защото се получава организационен хаос. Това не е добра практика.“
Надежда Цекулова пояснява, че по-голямата част от хронично болните деца не могат да чакат месеци. Състоянието им се влошава непрекъснато: „Ако професорът по педиатрия не го знае, това повдига фундаментални въпроси за академичното развитие и медицинската експертиза у нас. И не, никакъв респект към възрастта и професията му не ми остана."
Едно от "страшните нарушения" на бившия шеф на Фонда Павел Александров е, че е издавал формуляра за лечение в Европейския съюз S2 без да има нормативно разписано основание, а само след устно упълномощаване от тогавашния здравен министър Десислава Атанасова. В момента НЗОК издава този формуляр на база решение на един Обществен съвет, което по никакъв начин не я задължава, защото Петър Москов (бел. ред. - здравният министър) се е разбрал с Глинка Комитов (бел. ред. - шефът на НЗОК), допълва още Цекулова.