Това означава, че занапред никой закон не би трябвало да бъде гласуван, без ясна обосновка до какво ще доведе. В срок от максимум 5 години след приемането му пък се прави оценка дали законът е постигнал целите, заради които е бил гласуван.
В момента единствената оценка на законите се прави по критерия какъв ефект биха имали върху бюджета. Възможността за цялостна оценка беше предвидена и досега, но не беше задължителна и малко вносители се бяха възползвали от нея.
В мотивите на законопроекта се посочва, че този инструмент е познат във всички държави - членки на Европейския съюз (ЕС), като успешно се прилага във Великобритания, Холандия и Дания, а на ниво Европейски съюз е признат като ключов за гарантиране на прозрачността и качеството на политиките повече от 10 години.
Друга съществена промяна е това, че по всички нови предложения за нормативни актове следва да се провеждат задължителни обществени консултации.
Всички оценки на въздействието на нормативните актове ще бъдат публични и ще бъдат качвани в интернет в специален портал.