Депутатите одобриха бюджета на ДОО на първо четене

Бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) бе одобрен от депутатите на първо четене в пленарна зала. 111 народни представители гласуваха "за", 41 - "против", а 13 се въздържаха.

Бюджетът по същество

Предвидените приходи са 10,046 млрд. лева, или с 413,2 млн. лв. повече от 2015 г. От осигурителни вноски ще бъдат събрани 4,969 млрд. лева. Разходите и трансферите са в размер 10 044,3 млн. лв., или с 415 млн. лв. повече от 2015 г. Основният разход продължава да бъде за пенсии – залага се сумата от 8,74 млрд. лева, или с 347 млн. лв. повече от 2015 г. Средният размер на пенсията през 2016 г. се предвижда да бъде 331,62 лв. при 320,55 лв. за 2015 г.

В мотивите на законопроекта е посочено, че се предвижда през 2016 г. запазване размерите и съотношенията на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, като размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии” остава на нивото от 2015 г. – 17,8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г., при запазено съотношение – 9,9 за сметка на работодателя и 7,9 за сметка на работника. 12,8 на сто е за лицата, родени след 31 декември 1959 г., съответно при съотношение 7,1/5,7, както и размера на вноската за работещите в специалните ведомства, които се пенсионират по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). С изменение в чл. 69 на КСО се създава специален фонд „Пенсии” за пенсионирани служители от сектор „Сигурност”. Въвежда се право на избор за прехвърляне на втората пенсия между фондовете за допълнително задължително осигуряване и ДОО.

Предложените в проекта на ЗБДОО за 2016 г. минимални осигурителни доходи по основните икономически дейности и групи професии нарастват средно с 8,6 на сто за 2016 г. в сравнение с 2015 г. с ефект върху приходите от около 80,0 млн. лв. увеличение. За 2016 г. са договорени минималните осигурителни доходи за 48 икономически дейности със средно увеличение спрямо 2015 г. от 7,5 на сто. За останалите 37 икономически дейности, където не са постигнати споразумения е приложено административно увеличение на минималните осигурителни доходи със 7,5 на сто. Най-ниският минимален осигурителен доход е равен на 420 лв., очакваният размер на минималната работна заплата от началото на 2016 г. Диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2014 г., съответно 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв., се запазва на нивото на 2015 г., но се увеличава минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 300 лв. на 330 лв. от 1 януари 2016 г. Запазва се размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица - 2600 лв. За 2016 г. не се правят вноски за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”. Максималният размер на гарантираните вземания е 1200 лв.

Повишават се възрастта и осигурителният стаж при пенсиониране за всички категории труд и се въвежда минимална възраст за пенсиониране на лицата по чл. 69 от КСО. Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст и социалната пенсия за старост се увеличават от 1 юли 2016г. с процента, определен по чл. 100 на КСО.

Въвежда се възможност за пенсия в намален размер на лицата, на които не им достига стаж. Запазва се минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 7,20 лв. Обезщетението за отглеждане на дете до 2 г. през втората година остава 340 лева месечно.

Дебатът

Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев отправи критики към бюджета на ДОО и обяви, че депутатите от групата ще го подкрепят, но съпредседателите знаково ще гласуват „въздържал се“. Той изтъкна, че приходите на ДОО са подценени и затова може да се очаква преизпълнение. Според него не е отчетен ефектът на криминализацията при укриване на осигурителни вноски и от свободния избор при вноската за втора пенсия. Кънев настоя за политика, която да отчете регионалните дисбаланси, когато се определят минимална заплата и осигурителни прагове. Той поиска и различно осигурително третиране на стартиращите бизнеси, както и за традиционните занаяти на уязвими групи.

В отрицателен вот Георги Търновалийски от БСП заяви, че е гласувал против, защото за бюджета на ДОО управляващото мнозинство не предлага визия и политики. „Къде са обещаваните дългосрочни политики за намалението на безработицата”, запита Търновалийски.

По време на дебатите Хасан Адемов от ДПС заяви, че за първа година бюджетът на ДОО преминава границата от 10 млрд. лева, но е „копи-пейст” на бюджетите от предишните години. Корнелия Нинова от БСП уточни, че Бюджетът на държавното обществено осигуряване е бюджетът на отстъплението и вземането от хората, а Радан Кънев от РБ, че ще подкрепи бюджета в частта му, където минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се лица не се провишава. „С ГЕРБ, ПФ и АБВ не сме имали никога противоречия по необходимостта от регионализация на минималната работна заплата и минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, когато сме били в опозиция”, добави Кънев.

Стефан Кенов от БДЦ подчерта, че няма да подкрепят бюджета, защото в него не виждат нито една политика по насърчаване на раждаемостта. Управителят на НОИ Бисер Петков пък коментира, че разходите за пенсии са в размер на около 350 млн. лева и че заложените приходи са около 400 млн. лева повече от осигурителни вноски.

Припомняме, че между първо и второ четене на бюджета на ДОО се очаква да бъдат внесени поправките на реформата в МВР. Сред тях са запазването на обезщетенията при напускане и пенсиониране, както и на социалните придобивки; отмяната на намалението на отпуските от 30 на 20 дни и др.

 

Източник: offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини