Генно-модифицираните култури увеличават употребата на пестициди. В същото време те не увеличават добивите в земеделието и все още няма постигнат научен консенсус за безопасността им. Това са част от основните изводи в нов доклад на международната природозащитна организация "Грийнпийс".
Проучването разглежда научни доказателства за екологичните рискове от отглеждането на ГМ-културите, както и положението им на световния пазар.
Повечето ГМ култури, които са на пазара, са конструирани или да произвеждат пестицид или да издържат на пръскането с определени хербициди. Вредителите и плевели развиват устойчивост към тези токсини, като по този начин се създават "супер буболечки" и "супер бурени". Така фермерите са принудени да използват още повече химикали, се обяснява в доклада.
Друг акцент в изследването е твърдението, че ГМ културите не изхранват света. Проучвания показват, че ГМ културите не увеличават добивите и могат да засегнат отрицателно поминъка на малки земеделски производители. Това представлява заплаха за хранителната сигурност, предупреждават еколозите.
Наред с усилията на биотехнологичната индустрия да увери потребителите за безопасността на ГМ културите, близо 300 независими учени оспорват тези твърдения, се напомня още в доклада. Генетичното инженерство все още остава рискована технология, която може да предизвика неочаквани и необратими въздействия върху околната среда и човешкото здраве.
Отново днес е крайният срок, в който биотехнологичните компании могат да оспорят заявленията на правителства в Европейския съюз за национални забрани за отглеждането на генно-модифицирани култури, напомнят еколозите. С тези заявления, две трети от земеделските земи в Европа ще останат зони - свободни от ГМО.
Според информация от Европейската комисия, до този момент, биотехнологичните компании са приели всички заявления за забрана за отглеждането на ГМ култури на техните територии, освен тези на Дания, Люксембург и Малта.
"През последните 20 години, ГМ технологията е била приета само от шепа държави за шепа култури. Затова не е изненада за нас, че две трети от страните в Европа са решили да не ги подкрепят. На местата, където се отглеждат, тези ГМ култури водят до увеличена употреба на пестициди. Те затвърждават системата на индустриално земеделие, което на свой ред изостря проблемите на глад, недохранване, и климатични промени," коментира експертът по хранителните политики на "Грийнпийс" ЕС, Франциска Ахтерберг.
Около 85% от ГМ културите се отглеждат в само четири държави в света: САЩ, Бразилия, Аржентина и Канада. Заедно те представляват 3% от земеделските земи в световен мащаб, сочат данни на Европейската агенция по околна среда.
Като алтернатива на ГМ-културите, докладът дава съвременните екологични земеделски практики които са доказано и устойчиво решение на предизвикателствата, пред които е изправено земеделието: предотвратяват ерозията на почвите, засилват плодородието им, опазват качеството на водите и защитават биологичното разнообразие. Научните сведения показват, че отглеждането на различни култури и различни сортове на единични култури в една област, е изключително надеждна практика за увеличаване на устойчивостта към непредвидими промени във времето. Тези практики са характерни за екологичното земеделие.
Според изследването, съвременните биотехнологии, като например селекцията с помощта на маркери (MAS), могат да произведат култури, които са устойчиви на наводнения, суши и болести. В сравнение с ГМ културите, те носят по-малки рискове, свързани с безопасността им. MAS е и по-бърз метод за предоставяне на нови култури на пазара.