Обмисля се спиране от продажба на въглищата с високо съдържание на сяра и пепел

Екоминистерството обмисля въвеждането на ограничения за продажбата на въглища с високо съдържание на сяра и пепел, които са основният замърсител на въздуха. Целта е да се подобри качеството на атмосферния въздух, който в момента наднормено се замърсява в 29 общини, сред които и София, поне от 2007 г. и заради това, че една пета от жителите на страната дишат прах, серен и въглероден двуокис над разрешените от евронормите количества,от Брюксел заведоха наказателна процедура срещу страната ни още през 2010 г.

И макар местните власти да разработиха програми за справяне със замърсяванията, България е изправена пред влизане в съда на Европейския съюз в следващите месеци. Причината е, че някои от общините не спазват изпълнението на програмите, включващи миене на улиците, изграждане на зелени пояси и смяна на остарелия градски транспорт. Освен това към общините, идентифицирани от ЕК като наднормено запрашени, се прибавят нови, което е обезпокоително, съобщи Иван Ангелов, шеф на дирекция "Опазване на въздуха“ в Министерството на околната среда и водите.

Глоби за кметове, които не правят нищо срещу замърсяването

За кметовете на общини, които не си изпълняват програмите срещу замърсяването на въздуха или не разработят такива, обаче предстои да се въведе глоба. Това ще стане с поправки в Закона за атмосферния въздух, които скоро ще да бъдат внесени в парламента, каза Ангелов. Предвижда се санкцията да е 5 хил. лв. и тя ще е за кмета, което означава, че той трябва да я плати от джоба си, а не от бюджета на общината. Подобни глоби ще има и за длъжностни лица, които не си спазват ангажиментите по този тип програми, допълни той.

На принципа на тоягата и моркова обаче екоминистерството е предвидило възможност за кметовете на общини с наднормено запрашване да получат по новата оперативна програма "Околна среда“ 115 млн. лв. за подобряване на качеството на въздуха си.

Мярката, която обаче ще срещне най-голяма съпротива и от страна на хората, и от страна на бизнеса, ще е забраната на продажба на нискокачествени въглища, които обаче са сред най-купуваните от населението, защото са най-евтини. А около 20 процента от населението у нас се топли с въглища. Още 35 на сто се греят на дърва, които не нанасят толкова щети, но и те когато са мокри изхвърлят с над 40% пепел повече, отколкото когато са изсушени по естествен път, така че за дървата се обмисля въвеждане задължение да са сухи при продажба.

 Кога ще стане факт спирането от продажба на въглищата с много сяра и пепел още не е решено, тъй като в екоминистерството са наясно, че ще засегнат много бизнес интереси, а и хората с ниски доходи трудно ще възприемат мотивите за опазване на околната среда и ще трябва широка кампания за разяснения, че всъщност няма да им излезе много по-скъпо минаването на висококалорични въглища или екобрикети, защото реално ще им трябват по-малки количества за отопление, обясни Иван Ангелов.

Идея за въвеждането на стандарти за качество на въглищата за бита беше лансирана още в началото на 2014 г., но явно вече започва да се избистря.

Ангелов обясни, че предстоят реални тестове за горене на различни видове въглища в различни видове печки и ефектът от това върху въздуха, за да се реши до месеци дали и от кога да се въведе ограничението на въглищата пепеляк. При всички положения обаче ще има отлагателен период на това ограничение, за да може пазарът да се изчисти от наличните количества такива въглища и фирмите, които се занимават с добив и продажба, да не претърпят загуба, обясни шефът на дирекция "Въздух“.

Пряко засегнат ще е Ковачки

Въглищата с високо съдържание на пепел и сяра у нас обаче се добиват основно от мините на бизнесмена Христо Ковачки, чиито служители често се използват както за корпоративен вот по време на избори, така и за провокиране на социално напрежение при различни поводи. А в случая точно те ще са пряко потърпевши, така че не са изключени протести и промяна в правителствените планове, което и друг път се е случвало при кабинета на Бойко Борисов.
 
Всъщност първоначално ограничението на въглищата с високо съдържание на сяра и пепел ще се въведе за плащането на енергийните помощи за социално слабите. „Има логика държавата да откаже да дава пари за нещо, което я замърсява“, коментира министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Затова се предвижда от хората, които получават помощи за въглища, да се изисква да купуват екобрикети или въглища с ниско съдържание на сяра и пепел и парите ще им се дават само при представени фактури за такъв вид гориво. Това обаче няма да стане в предстоящия отоплителен сезон, тъй като социалното министерство вече е направило разчетите за финансирането, а и трябват известни промени в наредбата за отпускане на енергийните помощи, обясни Ангелов.

Газификация, филтри за комини и нови коли

Екоминистерството разчита принос в подобряването на въздуха да има и новата мярка по сегашната оперативна програма „Околна среда“, в която са заделени 115 млн. лв. С тях приоритетно общините с наднормени замърсявания на въздуха ще могат за подновят автомобилния си парк с по-екологичен, също така да решат в най-замърсяващите квартали да подменят печките за отопление и дори да ги газифицират, но трябва внимателно да се преценят ползите за самите  хора, защото все още природният газ е скъп и дори да е безплатно включването в газоснабдителната мрежа, това може да натовари гражданите финансово, обясни Ивелина Василева. Обмислят се и стимули за използването на по-малко замърсяващи въздуха горива, допълни тя.

Поставяне на филтри на комините е друг вариант за опазване на околната среда, който може да се финансира по тази мярка, обясни екоминистърът.  Според Ангелов обаче към момента тези филтри били скъпи, но ако се разработят по-евтини, може широко да се внедрят. Освен това трябвало да се изясни колко ще струва поддръжката им, защото имало електрофилтри за пречистване на въздуха от комините, които харчат по 400 вата на час и хората надали ще приемат подобно нововъведение вкъщи, което само по себе си може да е безплатно, но после ще им излезе скъпо

Отделно общините могат да кандидатстват по друга оперативна програма - "Региони в растеж“, за подмяна на градския им транспорт, за построяване на велоалеи и изграждане на  зелени пояси по големите булеварди в градовете за замърсяване. На кметовете ще се даде прави и да изграждат зони с ниски емисии, където ако общинските съвет преценят да забраняват например влизането на дизелови автомобили, които нямат от сертификат Евро 3 нагоре, обясни Ангелов.

Гълъбово става отличник по незапрашен въздух

Той изнесе и любопитни данни, според които промишленият град Девня е първият в България, постигнал пълно влизане в нормите за замърсяване с фини прахови частици. "Куриозно е, но Гълъбово за първите три месеца на годината има само 20 превишения само на фини прахови частици и ако зимата е мека, ще стане вторият град в норма за фините прахови частици. За серния двуокис положението там е обаче е съвсем друго“, каза Иван Ангелов. Източник: http://www.mediapool.bg
Източник: http://www.mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини