Над 100 граничари от цялата страна участваха във Втората национална граничарска среща-събор, която се проведе в Смолян. Тя беше посветена на 62 години от създаването на Четвърти Граничен отряд „Полковник Дичо Петров”.
„Радвам, че за втора поредна година община Смолян домакинства на една такава среща. В нашия град думата граничар е на почит и хората са благодарни на всички тези, които са пазили българската граница”, посочи в словото си и зам.-кметът Марин Захариев. Той е категоричен, че този събор трябва да стане традиционен, за да пазим и да почитаме паметта на граничарите.
Слово произнесе и полк. Павел Станев, бивш началник щаб и председател на клуб „Граничар” в София. Той припомни, че 50 са загиналите граничари по време на изпълнение на служебните си задължения, а изградените паметници са 70. Проблем обаче е, че те не са със статут на военни паметници и не се водят на отчет нито в общините, нито в областните структури, затова не се и полагат грижи за тяхното поддържане и стопанисване. Ако някой недобросъвестен поругае такъв паметник не подлежи на наказание, каза с болка полк. Станев. Той призова държавните институции да променят закона и да дадат статут на граничарските паметници.
Старшина Методи Слишков, заслужил граничар в Кюстендил, рецитира „Балада за граничаря и кучето му”, с което припомни подвига на мл. сержант Вергил Ваклинов и кучето му Вихър. Те умират на 1 юли 1953 г. в района на доспатското с.Бръщен при престрелка с нарушители на границата.
Преди официалното откриване граничарите поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на затрупаните граничари и служители на „Редки метали” през 1971 г. След това посетиха Регионалната дирекция на граничната полиция. За тях беше представен театралния спектакъл „Последни гости”. Тържествен концерт изнесе и ФА „Родопа”.
В организацията и подготовката на граничарския събор участваха СОСЗР, областната администрация, община Смолян, ОД „Гранична полиция”, ОД на МВР, 101 Алпийски батальон и др.
Целта на организаторите на това събитие, което се провежда за втора поредна година, е Смолян да стане столица на граничарите. По време на демокрацията хората с пагони бяха забравени от всички управляващи, а те са отдали живота си за България. Няма бивши граничари, коментира председателят на СОСЗР полк. о.з. Борис Раков, основен организатор на събитието.