Гръцкият премиер в оставка Алексис Ципрас даде сигнал в интервю вчера, че би приел облекчаване на огромното дългово бреме на Гърция, ако спечели очакваните идния месец избори, без отписвания на задължения, каквито дълго време искаше, предаде Ройтерс.
Ципрас, който се надява да се върне на власт с пълно мнозинство, каза в интервю за гръцката телевизия "Алфа", че е за по-дълги периоди на плащане и по-ниски лихвени проценти на дълга, сега, когато Гърция си осигури нова спасителна програма в размер на 86 милиарда евро.
Но в интервюто той не спомена нищо за отписване на задължения - предизборно обещание, дадено при избирането му през януари. Против подобно нещо е Германия, най-големият участник в трите спасителни пакета за Гърция от 2010 г.
На фона на разцеплението в неговата радикална лява партия СИРИЗА заради последната програма Ципрас похвали финансовия си министър Евклидис Цакалотос и отхвърли възможността той да не участва в изборите.
Президентът на Гърция Прокопис Павлопулос се очаква да обяви произвеждането на предсрочните избори утре, като вероятната им дата ще е 20 септември, каза пред Ройтерс източник от гръцкото президентство. Това става след оставката на Ципрас миналата седмица, когато той загуби парламентарното си мнозинство поради бунт в редиците на СИРИЗА заради исканията за спасителната прорама.
Асошиейтед прес отбелязва за същото интервю, че в него гръцкият премиер в оставка е покачил политическия залог преди вота идния месец, като е казал, че няма да влиза в коалиция с основните опозиционни партии в центъра и център-дясно, дори и да му е нужна подкрепата им, за да управлява.
"Няма да ставам премиер в коалиционно правителство с (Нова демокрация, ПАСОК или Потами /Реката)", заяви той. "Смятам, че и трите партии по същество са изразители на старата политическа система".
В интервюто Ципрас каза също, че е приел споразумението за спасителната програма, за да си спести рухване на гръцките банки и може би граждански размирици, в случай че страната бе принудена да излезе от еврозоната.
Ципрас обясни и защо малко преди споразумението е уволнил бившия си финансов министър Янис Варуфакис, който отблъскваше кредиторите на Гърция в Европейската комисия (ЕК), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ) с агресивното си говорене и тактика на протакане, посочва Асошиейтед прес.
"(Варуфакис) говореше и те не му обръщаха внимание. Бяха изключили", каза гръцкият премиер в оставка, като имаше предвид срещата на високо равнище на 25 юни между него, бившия гръцки финансов министър и ръководителите на МВФ, ЕЦБ и ЕК. "Той беше загубил доверието на своите събеседници".