България ще постигне стабилност и необратимост на реформите с промяната в Конституцията,. Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева в „Седмицата” на Дарик радио.
„Разговарях с мои колеги, юристи, включително конституционалисти на тема дали не трябва да се върви към конституционна икономия и дали тези промени са необходими, за да върви Закона за съдебната власт. Има различни мнения - някои казват, че и така може да се приеме Закона за съдебната власт, но аз имам памет”, посочи вицепремиера Кунева.
Тя даде за пример, че през 2002 г., когато правосъден министър е бил Антон Станков се е направила крачка към съдебна реформа, а Конституционния съд „преряза съдебната реформа, защото противоречи на конституцията”.
„Така че известна предпазливост и необратимост през конституционни промени на това, което Закона за съдебната власт ще постигне, е добре. Още повече, че няма противоречие в партиите, които подкрепят мнозинството, в съдебната власт, включително и Прокуратурата е зад тези промени. Нека направим крачката”, коментира Кунева.
Присъединяването към Европейския съюз нямаше да се случи, ако не беше трудът на много хора и поставянето на членството като обединяваща национална цел, подчерта Меглена Кунева по повод отбелазването на 10 години от подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС. Тя определи датата като празник за България.
Кунева припомни, че през 2000г., когато започват преговорите, страната ни нито е имало дата за членство, нито финансова рамка и определи като победа факта, че България и Румъния успяха да се влеят в голямата вълна на разширяването. Тя подчерта, че Хърватия, която се присъедини към ЕС миналата година, има по-малко добри условия от страната ни.
На въпрос за разразилия се в последните дни спор между министъра на културата Вежди Рашидов и хористите от "Йоан Кукузел", Кунева заяви, че очаква искрено извинение от страна на министъра. Това е моят начин да кажа, че не съм съгласна, коментира тя.
По отношение на Шенген Кунева посочи, че страната работи тясно с Румъния. Тя съобщи, че тяхна делегация ще бъде в Берлин другата седмица, а самата тя заминава за Франция - и на двете места страните ще лобират една за друга. В началото на май председателят на НС Цецка Цачева ще бъде на посещение в Бундестага, посочи Кунева и подчерта, че възлага много надежди за тази визита, тъй като най-голямата съпротива за българското членство в Шенген идва именно от националните парламенти на Германия, Холандия и Финландия. Кунева беше категорична, че България и Румъния изпълняват плътно ангажиментите си по сигурността като външни граници на ЕС.
По отношение на миграцията, вицепремиерът посочи, че трябва да има повече регламентиране на миграцията в Европейския съюз през механизми като синята карта, както и по-сериозен ангажимент на съюза към конфликтните зони.