Софтуерна платформа, изработена от българската фирма „Сирма“ и дъщерната й „Онтотекст“, ще заработи в Националната галерия на САЩ във Вашингтон и в световноизвестния музей „Метрополитън“ в Ню Йорк. Уникалният труд на българските специалисти е оценен на повече от 2 милиона долара, отпуснати от фондация „Андрю Мелън“.
Платформата ще тръгне в началото на 2016 г. в САЩ, а като поклон към българската традиция и култура софтуерните специалисти гарантират достъп до нея и на родните музеи.
Продуктът на българската компания ще дава възможност на историци и реставратори от цял свят да общуват през нея. Чрез продукта на „Сирма“ те ще имат достъп до снимки с висока резолюция, рентгенови изображения на артефакти, научни материали и експертни мнения.
Така експертите ще могат да работят заедно онлайн и да следят прогреса на колегите си. Това ще им позволи да планират по-добре процесите на реставрация и съхранение на ценните експонати, да се консултират и да учат от колеги. Очаква се разработената от българи платформа да пести десетки милиони долари, които иначе научните светила харчат в ежденевната си дейност.
Преди месец от компанията обявиха, че ще предложат свои акции на Българската фондова борса. Това превръща „Сирма“ в първата българска IT организация, която ще потърси подобен тип финансиране.
Според наблюдатели на сектора у нас това е най-голямата новина за бранша, откакто миналата година основаната от български предприемачи софтуерна фирма „Телерик“ беше купена от американската „Прогрес Софтуер“ за 263 милиона долара.