Явно е, че разминаването между позицията на председателя на АБВ и ръководството на парламентарната група не е случайно и не е въпрос на комуникация. Това каза пред БНР анализаторът Андрей Буджулов, който е и член на АБВ.
Предстои период на изясняване на политически позиции в близките месеци, коментира Бунджулов. Предстои изясняване и на линията на АБВ за предстоящите ѝ действия, добави той
"Когато АБВ подкрепи създаването на правителство и влезе в управлението, това беше момент на неизбежен ход. Ставаше дума за това да не се задълбочи политическата и парламентарната криза. Сега въпросът е дали моделът на управление поработва три месеца по-късно. Очевидно е, че има много сериозни скърцания в управляващата формула", каза анализаторът.
Според Бунджулов, моделът на управление не е достатъчно стабилен и това буди обществено недоверие в новия дълг.
"Нека си зададем въпроса защо масовите настроения са против тегленето на този заем. Защото той не е необходим?! Не! Всеки здравомислещ човек си дава сметка, че има нужда от финансов ресурс, който да върне предишни задължения и някакъв, който да остане, за да се покрият дългове и т.н. Въпросът е, че няма достатъчно доверие в капацитета на това управление. Това е индиректен израз на дефицита на доверие в управлението", обясни политикът.
Ръководството на парламенатарната група на АБВ трябва да изясни още веднъж дали подкрепя тезата си, че са постъпили правилно, подкрепяйки ратификацията или не, каза социологът в отговор на въпрос кой трябва да понесе политическа отговорност за разминаването. Той не очаква да се стигне до оставки.