Макар да смятаме, че живеем в дигиталната ера и все повече неща зависят от интернет, оказва се, че той все още е непознат за преобладаващата част от хората по света.
Проучване на създадената от Facebook организация Internet.org посочва, че само 40% от хората по света са използвали интернет поне веднъж през живота си. Същевременно едва 37.9% от световното население използва глобалната мрежа минимум веднъж годишно.
Анализът на Internet.org показва и сериозния дисбаланс в достъпа до интернет по света. Общо 76.2% от населението на развитите държави редовно използва глобалната мрежа. В развиващите се държави обаче интернет потребителите са едва 29.8%.
Най-много са ползвателите на интернет в Северна Америка - 84.4% от населението. На второ място е Европа и Централна Азия - 65.4%, следвани от Южна Америка и Карибите - 46.7%.
Проблем се оказва не само осигуряването на връзка. Оказва се, че 90% от световното население живее в обсег на мобилен сигнал. Това обаче не се обръща и в наличие на абонамент за мобилен интернет. Въпреки това именно мобилните технологии са първият и основен досег до глобалната мрежа за преобладаващата част от интернет потребителите.
Според Internet.org темпото на разрастване на интернет сред хората се забавя за четвърта поредна година. През 2010 г. то е било 14.7%, докато за миналата година е отчетен ръст от 6.6%.
При това положение се очаква интернет да регистрира 4 млрд. потребители чак през 2019 г. В началото на тази година пък се очаква да бъде отчетен тримилиардният потребител.
От Internet.org посочват, че са необходими повече мерки, за да се стимулира по-бързото навлизане на интернет в развиващите се икономики. В това число влиза подобрение на ИТ инфраструктурата и по-достъпни цени.