РБ е несъмнено успешен политически проект. Той изглеждаше несигурен в началото, но постигна целите си. И все пак, Реформаторският блок е и голяма разочарование. Това заяви председателят на ДСБ Радан Кънев на тринадесетото Национално събрание на партията, съобщи БГНЕС.
Блокът, по думите на Кънев, е постигнал мащабно участие в изпълнителната власт. Увеличихме подкрепата си двойно между май и октомври 2014 г. През изминалата година доверието между партиите не нарасна, скандалите следваха един след друг, лидерите често говорихме на различни езици и дори представяхме пред обществото различни политически цели. Хората, които гласуваха за нас, дадоха огромно доверие в аванс на политическа сила, която ежедневно ги разочароваше, заяви Кънев.
Ние не можем да постигнем целите си без Реформаторския блок, но Реформаторският блок не може без здравата структура на ДСБ, каза той.
Кънев обобщи това, което се е случило с ДСБ през изминалата година и половина и очерта бъдещия път на партията. Лидерът на ДСБ припомни, че са тръгнали без представителство в парламента, със скромно присъствие в местната власт, с изтичащ мандат в Европейския парламент, без медийно влияние и със съкрушено политическо лидерство. Ако през юни 2013 г. се събрахме, за да покажем, че не сме се предали, днес самочувствието ни е друго - защото сме заедно, за да отбележим връщането на реформаторската десница на власт, подчерта той. По думите му за първи път от 13 години ДСБ е част от управлението на България.
За да стигне до тук, ДСБ е достигнала границата на компромиса, каза Кънев. Той посочи, че е обещал преди година и половина широка коалиция, блок, който да обедини десните гласове на всички онези, които знаят, че пътят към богатството минава през законността, през правилата на честния труд". Той припомни, че е обещал всяко участие във властта да води след себе си нови правила - в правосъдието, в опазването на здравето и сигурността, в образованието и икономиката, нови работни места.
Дали компромисът си струваше, зададе си сам въпроса Кънев и посочи, че успехът им е категоричен и несъмнен. Дали компромисът си струва, зависи от това дали ще изпълним големите си обещания - не дали ще влезем в трудна коалиция, а дали ще я използваме за истинска промяна, в полза на всеки българин. За да изпълнят тези свои задачи обаче, ДСБ виждат два важни фактора. За да постигнат целите си е нужно запазване и засилване на единството на десницата. Без мощна политическа сила зад гърба си, всеки министър е безпомощен - жертва на могъщи интереси, на опасни противници и силни конкуренти, коментира Кънев.
По думите му недоверието се разпростря от централните към местните ръководства на партиите и стига апогея си в преговорите за съставяне на правителство и определяне на политическите представители в изпълнителната власт. Без съмнение мога да заявя, че значителна част от предизборните обещание на РБ не бяха изпълнени в преговорния процес, защото липсваше единна политическа воля, каза Кънев.
Според него най-опасното е, че в този си нестроен вид, РБ не може да отговори на очакванията на българските граждани. Без единна структура и силно лидерство, не е възможно да се осъществят реформи. Провалът ни ще е провал на национални цели и приоритети, а не на няколко малки политически партии, каза той.
За да успеем, трябва да продължим да удържаме парламентарното мнозинство и да поддържаме волята му за реформи, заложени в програмната декларация на кабинета; да започнем и проведем обещаните реформи, заложени ни в поверените ни сектори на изпълнителната власт, както и да се стабилизираме и постигнем отчетлив успех на местните избори през 2015 г., да ударим ДПС и БСП в сърцето на властта им-българските общини и региони. Според Кънев тези задачи са непосилни за РБ в сегашния му вид.
Трябва да имаме силна и единна парламентарна група, консолидирано и единно присъствие в Министерски съвет, министерствата и областните управи, обща организационна структура на районно и общинско ниво, която да предложи най-силните кандидати на изборите догодина. За да постигнем това, ни е нужна единна национална структура, способна да взима и да отстоява бързо и непоколебимо общи политически решения и да формира обща политическа воля. В тази задача изоставаме опасно, каза Кънев.
Аз нямам еднозначен отговор на въпроса как да се извърши тази консолидация. Аз искам да чуя вашето мнение по въпроса, обърна се Кънев към делегатите на събранието.
Виждам поне три възможности: Ускорено създаване на единна политическа партия (за което усещането ми е, че ние в ДСБ не сме готови, а част от колегите – още по-малко); Създаване на стегната политическа федерация с общ национален съвет, изпълнителен съвет и политическо лидерство; Създаване на нова политическа партия, която да обедини около себе си старите партии, като запазва тяхната самостоятелност, но определя общата политика, водещите лица и послания.
По всеки един от тези пътища могат да тръгнат както всичките пет партии от съюза, така и само част от тях, които са готови, а защо не и значително повече, ако има желаещи? Но моят призив е да не избързваме, а да дадем на партньорите си време да се подготвят и на всички ни – да оценим допуснатите грешки и да опитаме да ги поправим. И все пак - въпросът с единството на Блока трябва да бъде решен достатъчно рано преди местните избори, за да не стигаме отново да конфузната ситуация от 14 септември... И тук не говорим за моето лидерство, а за сигурността, че Реформаторският блок ще бъде локомотив на българското правителство, а не тежък багаж за него, каза още Кънев.