Управителят на БНБ Иван Искров излъга при представянето пред НС на офертата за оздравяване на КТБ от фонда ЕПИК, резервния държавен фонд на Оман и "Джемкорп".
Това каза пред Нова телевизия единият от бившите изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров.
В хода на разследването по казуса "КТБ", на 25 юли прокуратурата повдигна обвинения за умишлена безстопанственост срещу Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев и им наложи мерки за неотклонение "парична гаранция" от по 10 000 лева.
Според Зафиров не отговарят на истината твърденията, че оздравяването ще става с активи на свързаната с Цветан Василев фирма "Бромак".
"Създава се едно смесено дружество, 50% ЕПИК и 50% държавата, в което и двете страни участват с парични средства, а не с активи. Има един текст, който е препъни камъкът. Той беше преведен некомпетентно, може би някой се беше загубил в превода, който казва, че ще се създаде дружество с инвестиционна цел и с обезпечение от активи на "Бромак" ще се наберат средства, който да служат изцяло или частично", каза Зафиров.
Зафиров подозира, че цялата атака е заради желание да се придобият евтино активите на банката.
Той отново изказа недоумение относно дупката от 4,2 млрд. лв. в КТБ.
"Това са хипотетични загуби, които във времето биха могли да бъдат загубени. Тази обезценка е правена на базата на нова методика с добре размити рамки и граници, която е доста субективна", посочи той.
Предложението на Оманския фонд за спасяване на КТБ ще струва на държавата повече, отколкото ако банката бъде обявена в несъстоятелност, обяви пред парламента шефът на БНБ Иван Искров по време на дебатите за предложените от временната бюджетна комисия решения за казуса КТБ.
Според Искров, единственият инвеститор от консорциума, който БНБ познава и счита за надежден, е Оманският фонд.
По думите му предложенията на инвеститорите не отговарят на европейското и българското законодателство.
Новосформираният консорциум от австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и "Джем корп" предлагат оферта за 2.3 млрд. лева, около половината от нужния капитал за спасяване на банката.
Същевременно консорциумът очаква от българското правителство чрез Българската банка за развитие или друга институция, определена от правителството, да предостави до 2,3 милиарда лева като кешов капитал, се казва в документ на инвеститорите, публикуван от БНБ.
При гласуване в парламента отпадна спорната точка от решението на бюджетната комисия, която допуска спасяване на банки с отрицателен капитал, каквато е КТБ.