Стабилно правителство ще е това с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ) и Патриотичния фронт (ПФ). Всичко останало би било екзотика.
Този анализ на политическата ситуация в момента у нас направиха от Института за дясна политика на пресконференция в БТА.
Въпреки това от института предупредиха, че има голяма опасност новият кабинет на страната ни да е сравнително слаб и дори да прилича на правителството на Пламен Орешарски, а именно - да се превърне не в правителство на стабилността и реформите, а на безвремието и на компромиса.
Основната причина за тази заплаха, според експертите от института, е липсата на доверие между основните партии и между електората на тези партии.
Освен коалиция между ГЕРБ, РБ и ПФ, от Института за дясна политика изброяват и други условия за съставяне на стабилно правителство.
„Ако има правителство, то трябва да бъде правителство на мнозинството, а не на малцинството. Трябва да бъде подкрепено само от десни партии, които не са участвали в кабинета „Орешарски" и не на последно място да бъде с участието на политиците от подкрепящите партии, а не да се крие зад някаква експертност", посочи председателят на института Петър Николов и добави, че новият кабинет трябва да изглежда стабилен и да има амбиция и възможности да издържи цял управленски мандат.
"Не трябва да се прави правителство на всяка цена", убедени са от института.
Те обръщат внимание към нови предсрочни избори и призовават българите да не се страхуват от призрака на новите избори, тъй като именно те могат да решат проблемите.
„По-лошо от нови избори през януари или февруари са нови избори през октомври другата година. Това ще бъде още една загубена година", отбелязваха експертите.
Ако има нови избори през февруари, то от сегашните партии в 43-тото Народно събрание ще изпаднат три формации - АБВ, „България без цензура" и „Атака".
„Едни такива избори биха могли да стабилизират политическата обстановка", изтъкна още политологът Николов.
Две са неотложните промени, според Института, ако пристъпим към нови избори. На първо място те поставят актуализацията на бюджета за настоящата година на базата на политическия консенсус, а на второ място са промени в Изборния кодекс.